Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Bohunice seas.sk
15. decembra 2014 11:07 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Európa nám pri vyraďovaní V1 zatiaľ pomohla 242 miliónmi

V Medzinárodnom fonde na podporu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 je zatiaľ pre projekty s tým spojené pripravených necelých 632 miliónov eur.

Na odstavovanie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach a projekty s tým spojené sme z európskych peňazí vyčerpali ku koncu októbra tohto roka takmer 242 miliónov eur. Prispieva na to Európska únia prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj. „Doteraz bolo uzavretých celkom 23 grantových dohôd a na ich financovania bolo z fondu BIDSF alokovaných 623,24 milióna eur z celkovej sumy 631,75 milióna eur,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.

Ešte niečo bude chýbať

Celkové náklady na vyradenie bohunickej elektrárne by sa mali vyšplhať na odhadovaných 1,141 miliardy eur. Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu počas svojej pracovnej návštevy v Jaslovských Bohuniciach v lete minulého roka zistil, že na odstavovanie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach bude po roku 2020 chýbať 130 miliónov eur. Tieto prostriedky sa bude Slovensko snažiť získať v rámci nového programového obdobia z rozpočtu Európskej únie.

Čaká nás druhá etapa

Proces vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne sa v súčasnosti nachádza na konci prvej etapy. Tá začala v júli 2011 a ukončiť sa má do konca tohto roka. V rámci prvej etapy sa vyraďujú neaktívne zariadenia a budovy. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) realizuje projekty demontáže zariadení a demolácie objektov sekundárneho okruhu jadrovej elektrárne V1. Počas prvej etapy sa demolujú chladiace veže a pridružené objekty, demolujú sa vonkajšie nekontaminované objekty, zariadenia strojovne, či budovy dieselgenerátorov. Prvá etapa by si mala vyžiadať približne 455 miliónov eur.

Desať rokov

Druhá etapa vyraďovania dvoch jadrových blokov atómovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach si vyžiada zhruba 687 miliónov eur. Druhá etapa vyraďovania atómovej elektrárne V1 by sa mala začať v budúcom roku. Ukončenie je naplánované o desať rokov neskôr. Predmetom druhej etapy vyraďovania jadrových blokov je predovšetkým demontáž rádioaktívnych komponentov a všetkých zostávajúcich nevyužiteľných štruktúr, prípadne realizácia niektorých činností presahujúcich trvanie prvej etapy.

Cena za vstup do EÚ

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 miliardy vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 miliónov megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame