Európa musí aj naďalej počítať s vyššou cenou za energie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Uhlie bane
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Európa aj do budúcnosti musí počítať s vyššími nákladmi na energie ako USA alebo Čína a mala by sa prestať spoliehať na energeticky náročné priemyselné odvetvia. Existuje dokonca riziko ohrozenia dodávok energie pre niektoré štáty. V utorok to vyhlásili lídri energetického priemyslu.

„Môžeme sa snažiť znížiť rozdiel medzi Európou a USA alebo Čínou, ale aj tak musí Európa pravdepodobne ešte dlhé roky počítať s vyššími nákladmi na výrobu energie. Diktujú to geologické a geografické podmienky,“ povedal pred summitom lídrov EÚ budúci týždeň Fatih Birol z Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA). „Možno je čas sa pozrieť na dlhodobú európsku priemyselnú stratégiu,“ dodal.

Konkurencieschopnosť európskych výrobcov energie narušil rozmach ťažby bridlicového plynu v USA, ktorý dramaticky znížil tamojšie energetické náklady a podnietil časť ťažkého priemyslu k presunu výroby. Bridlicový plyn tiež znížil emisie oxidov uhlíka, čo spolu s jeho nízkou cenou spôsobilo znížený záujem o americké uhlie. USA ho preto vyvážajú do Európy, kde záujem oň v roku 2012 narástol o 23 %, keďže je lacnejšie ako európsky plyn.

„Dovoz uhlia z USA je výsmechom ekologickej politike EÚ. Odmietame ťažiť bridlicový plyn, ale dovážame uhlie,“ povedal agentúre Reuters Jean-Francois Cirelli, prezident lobistickej skupiny Eurogas a šéf francúzskej spoločnosti GDF Suez. Plyn, ktorý uspokojuje štvrtinu spotreby energie v Európe a na vykurovanie ho využíva 200 mil. Európanov, sa aj vďaka americkému uhliu stal na výrobu energie neefektívnym a producenti prechádzajú na obnoviteľné zdroje alebo výrobu energie z uhlia. Pre štáty tak však vzniká riziko energetickej krízy, keďže uhoľné elektrárne nedokážu dostatočne flexibilne pokrývať výkyvy v dopyte po energii, varoval Cirelli. „Situácia v európskom plynárenskom priemysle je katastrofálna,“ dodal.

EÚ podľa platných predpisov nemôže členským štátom diktovať, z akých zdrojov by mali vyrábať energiu, Európska komisia však v snahe dobehnúť USA pracuje na rámcových podmienkach prieskumu a ťažby bridlicového plynu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia