Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie bane
Ilustračné foto SITA/AP
15. mája 2013 13:15 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Európa musí aj naďalej počítať s vyššou cenou za energie

Európa aj do budúcnosti musí počítať s vyššími nákladmi na energie ako USA alebo Čína a mala by sa prestať spoliehať na energeticky náročné priemyselné odvetvia. Existuje dokonca riziko ohrozenia dodávok energie pre niektoré štáty. V utorok to vyhlásili lídri energetického priemyslu.

„Môžeme sa snažiť znížiť rozdiel medzi Európou a USA alebo Čínou, ale aj tak musí Európa pravdepodobne ešte dlhé roky počítať s vyššími nákladmi na výrobu energie. Diktujú to geologické a geografické podmienky,“ povedal pred summitom lídrov EÚ budúci týždeň Fatih Birol z Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA). „Možno je čas sa pozrieť na dlhodobú európsku priemyselnú stratégiu,“ dodal.

Konkurencieschopnosť európskych výrobcov energie narušil rozmach ťažby bridlicového plynu v USA, ktorý dramaticky znížil tamojšie energetické náklady a podnietil časť ťažkého priemyslu k presunu výroby. Bridlicový plyn tiež znížil emisie oxidov uhlíka, čo spolu s jeho nízkou cenou spôsobilo znížený záujem o americké uhlie. USA ho preto vyvážajú do Európy, kde záujem oň v roku 2012 narástol o 23 %, keďže je lacnejšie ako európsky plyn.

„Dovoz uhlia z USA je výsmechom ekologickej politike EÚ. Odmietame ťažiť bridlicový plyn, ale dovážame uhlie,“ povedal agentúre Reuters Jean-Francois Cirelli, prezident lobistickej skupiny Eurogas a šéf francúzskej spoločnosti GDF Suez. Plyn, ktorý uspokojuje štvrtinu spotreby energie v Európe a na vykurovanie ho využíva 200 mil. Európanov, sa aj vďaka americkému uhliu stal na výrobu energie neefektívnym a producenti prechádzajú na obnoviteľné zdroje alebo výrobu energie z uhlia. Pre štáty tak však vzniká riziko energetickej krízy, keďže uhoľné elektrárne nedokážu dostatočne flexibilne pokrývať výkyvy v dopyte po energii, varoval Cirelli. „Situácia v európskom plynárenskom priemysle je katastrofálna,“ dodal.

EÚ podľa platných predpisov nemôže členským štátom diktovať, z akých zdrojov by mali vyrábať energiu, Európska komisia však v snahe dobehnúť USA pracuje na rámcových podmienkach prieskumu a ťažby bridlicového plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame