Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger
Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger. SITA
19. júna 2014 14:01 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Eurokomisár Oettinger neverí plánom Európskej únie

Zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 40 % pokladá európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger za nereálny.

Cieľ Európskej únie do roku 2030 ušetriť až 40 % energií považuje eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger za nereálny. Európska komisia (EK) pritom navrhla dva ciele v oblasti energetiky do roku 2030. Prvým je zredukovať emisie skleníkových plynov o 40 % v porovnaní s rokom 1990 a druhým je zvýšiť podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na 27 %. Aktuálny cieľ počíta s úsporami vo výške 20 % do roku 2020.

EÚ chce stanoviť záväzné ciele efektívnosti v oblati energetiky. Niektorí členovia EÚ tvrdia, že to zlepší energetickú bezpečnosť tým, že sa zníži dopyt, čím klesne závislosť únie na ruskom plyne a ďalších dovážaných fosílnych palivách. Nemecko podporuje myšlienku záväzného plánu, krajina však nešpecifikovala jeho výšku. Európsky parlament začiatkom tohto roku cieľ na úrovni 40 % podporil. Oettinger však uviedol, že o jeho výške sa stále diskutuje, cieľ na úrovni 40 % však podľa neho nie je reálny.

EK v máji uviedla, že analyzuje cieľovú hodnotu úspor vo výške od 30 % do 35 %. Tento cieľ by bol záväzný na úrovni EÚ, nie pre jednotlivé členské krajiny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies