Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Eurokomisár chce s Rusmi rokovať o plyne ešte tento mesiac

Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger
Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger. SITA

Rusko je ochotné rokovať o znížení ceny plynu pre Ukrajinu, ak Kyjev uhradí svoj dlh v sume 2,237 miliardy dolárov za dodávky, ktoré prijal do 1. apríla.

Ruský minister pre energetiku Alexander Novak a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger sa stretnú v pondelok v Berlíne, aby dohodli termín a podmienky trojstranných rokovaní o dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu do Európy. Stretnutie potvrdila Európska komisia. Oettinger by chcel, aby sa rokovanie o plyne medzi Ruskom, EÚ a Ukrajinou konalo ešte do konca mája. Rusko je ochotné rokovať o znížení ceny plynu pre Ukrajinu, ak Kyjev uhradí svoj dlh v sume 2,237 miliardy dolárov za dodávky, ktoré prijal do 1. apríla. Moskva však tiež trvá na hrozbe zastavenia exportu, ak Kyjev za júnové dodávky plynu nezaplatí vopred. Cieľom rokovaní je zabrániť zastaveniu dodávok plynu.

Prvá podobná schôdzka sa konala začiatkom mája vo Varšave. Rusko hovorí, že celkový dlh Kyjeva za plyn v súčasnosti tesne prekročil úroveň 3,5 miliardy USD. Ruský premiér Dmitrij Medvedev v piatok povedal, že zaplatenie aspoň časti ukrajinského dlhu je minimálnou podmienkou pre obnovenie rokovaní. Komisár Oettinger Ukrajinu vyzval, aby dlh čo najskôr zaplatila, Moskve zároveň odkázal, že v prípade jeho zaplatenia nemá žiadať platby za plyn vopred.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 19. mája 2014 9:51

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...