Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajka EÚ Európska únia
Vlajka EÚ SITA
20. februára 2015 13:45 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

EÚ zváži nové nastavenie energetických vzťahov s Ruskom

Vyplýva to z návrhu konceptu energetickej únie, ktorý by mala Európska komisia zverejniť budúci týždeň.

Európska únia bude zvažovať „nové nastavenie“ energetických vzťahov s Ruskom založených na trhových podmienkach. Vyplýva to z návrhu konceptu energetickej únie, ktorý mala agentúra Reuters k dispozícii. Európska komisia, ktorá je výkonným orgánom Európskej únie, sa totiž snaží vytvoriť jednotný trh s energiami na základe cezhraničného prepojenia v snahe zlepšiť bezpečnosť dodávok a znížiť energetickú závislosť na Rusku. Očakáva sa, že komisia oficiálne zverejní svoju stratégiu pre energetickú úniu budúci týždeň.

V návrhu konceptu energetickej únie sa uvádza, že osobitná pozornosť sa bude venovať zlepšovaniu „strategického partnerstva v oblasti energetiky“ s Ukrajinou. Z návrhu tiež vyplýva, že koncept by sa mal zaoberať významom Ukrajiny ako tranzitnej krajiny, rovnako aj zlepšením infraštruktúry.

Dlhotrvajúce vzťahy Ruska s EÚ a Ukrajinou v oblasti dodávok plynu sa zhoršili, odkedy Rusko v minulom roku obsadilo ukrajinský región Krym, pričom Ukrajina je hlavnou tranzitnou trasou pre ruský plyn do EÚ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame