Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika vbšeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
26. novembra 2017 11:01 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

EÚ: Slovensko zostáva v prípade zastavenia dodávok plynu zraniteľnou krajinou

Vyplýva to z tretej správy o stave energetickej únie zverejnenej v piatok Európskou komisiou.

V energetickej bezpečnosti ostáva Slovensko jednou z najzraniteľnejších krajín EÚ v prípade prerušenia plynových dodávok. Vyplýva to z tretej správy o stave energetickej únie zverejnenej v piatok Európskou komisiou (EK). EK definuje energetickú bezpečnosť ako neprerušovanú fyzickú dostupnosť energetických produktov na trhu za ceny, ktoré sú prijateľné pre všetkých spotrebiteľov, sú ekologicky čisté a smerujú k trvalo udržateľnému rozvoju. O správe informovalo Zastúpenie Európskej komisie v SR.

Správa o stave energetickej únie hodnotila aj pokrok jednotlivých členských krajín. Podľa nej výrobná kapacita elektriny na Slovensku prevýšila ciele EÚ na rok 2020, pričom veľkoobchodné ceny elektriny boli v rokoch 2013 až 2016 nižšie ako európsky priemer, ceny plynu boli porovnateľné. Pokiaľ ide o emisie, Slovensko v porovnaní s rokom 1990 výrazne znížilo emisie skleníkových plynov, a to až o 44,8 % v roku 2016, čo je dvakrát viac ako priemer EÚ. Kvalita ovzdušia ale na Slovensku naďalej vyvoláva obavy. Externé zdravotné náklady spôsobené znečistením ovzdušia na Slovensku sa odhadujú na viac ako 3 mld. eur ročne.

Správa ďalej konštatuje, že elektromobilita z hľadiska počtu registrovaných elektrických vozidiel rastie, Slovensko vybudovalo základnú sieť rýchlodobíjacích staníc. Za posledné tri roky počet elektrických nabíjacích staníc na Slovensku vzrástol z 50 v roku 2014 na celkový počet 335 v roku 2016.

EK vyzdvihla konkrétne projekty na Slovensku v rámci investícií do oblastí čistej energie. Spomenula pritom projekt Zelená domácnostiam, ktorý domácnostiam poskytuje dotácie na inštaláciu fotovoltických zariadení, projekt rekonštrukcie kotolne v Brezovej pod Bradlom a nakoniec Bratislavský kohézny fond, ktorý umožnil zaobstarať 120 nových nízkopodlažných trolejbusov šetrných k životnému prostrediu.

Podľa zverejnenej tretej správy o stave energetickej únie sa transformácia Európy na nízkouhlíkovú spoločnosť stáva novou realitou a vďaka pokroku dosiahnutému v roku 2017 je EÚ na správnej ceste k splneniu cieľov projektu energetickej únie. „Energetická únia bude úspešná len vtedy, ak budeme všetci ťahať za jeden povraz. Naším cieľom zostáva dobudovať ju do ukončenia mandátu súčasnej komisie. V roku 2019 energetická únia nesmie byť len politickou iniciatívou, ale musí byť každodennou realitou s konkrétnymi výhodami pre ľudí. To si vyžaduje, aby sme zaangažovali celú spoločnosť a aby všetci aktéri prevzali svoj diel zodpovednosti. Práve preto vidím budúci rok v oblasti energetickej únie ako rok angažovanosti,“ povedal podpredseda EK zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame