EÚ bude rokovať s Rusmi o plynovode Nord Stream 2. Má však podmienku.

14. júla 2016 14:14
SITA

Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič označil zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu za kľúčovú podmienku pre pragmatické diskusie.

Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Európska únia je pripravená posúdiť spolu s Ruskou federáciou projekt výstavby plynovodu Nord Stream 2, povedal to podľa portálu 1prime.ru Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Energetickú úniu. Šefčovič zároveň označil zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu za kľúčovú podmienku pre „pragmatické diskusie“ s Ruskom, pokiaľ ide o Nord Stream 2, napísal portál, ktorý citoval agentúru Bloomberg.

Projekt Nord Stream predpokladá vybudovanie dvoch línií plynovodu s celkovou prepravnou kapacitou 55 mld. kubických metrov plynu ročne z pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom má patriť 50 % projektu a európskym firmám OMV, BASF, Engie, Shell a Uniper (vyčlenená z E.ON-u) po 10 %, informuje 1prime.ru.

Ukrajina je odporcom projektu Nord Stream 2 a trvá na tom, aby sa pri tranzite plynu do Európy využívali jej kapacity prepravy plynu. Platnosť kontraktu na tranzit plynu z Ruskej federácie do Európy cez Ukrajinu sa končí v závere roka 2019, dodáva portál.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?