Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn bridlica
Ilustračné foto SITA/AP
20. mája 2013 10:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

EÚ preskúma enviro dopady ťažby plynu z bridlíc

Obavy z negatívnych dopadov ťažby bridlicového plynu na životné prostredie budú na tohtoročnom programe EÚ. V pondelok to vyhlásil eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. „Je úplne správne snažiť sa o ochranu oblastí, kde je pitná a podzemná voda, ako napríklad jazero Constance. EÚ tento rok pozornejšie preskúma tému hydraulického štiepenia a ochrany životného prostredia,“ povedal Oettinger v rozhovore pre nemecký denník Die Welt. Plyn z bridlíc patrí k nekonvenčným zdrojom plynu a pri jeho ťažbe hydraulickým štiepením sa do hlbokých vrtov natlačí zmes vody, piesku a chemikálií. Vysokým tlakom sa bridlica rozbije a z jej pórov sa vytiahne plyn. Kritici tohto spôsoby ťažby tvrdia, že znečisťuje pitnú vodu a zvyšuje riziko zemetrasenia.

Oettinger znova zopakoval svoje varovanie, že Nemecko by sa nemalo príliš unáhliť s negatívnym stanoviskom k ťažbe plynu z bridlíc. Berlín by mal podľa neho preskúmať potenciál, ktorý bridlicový plyn má, a mal by vytvoriť nevyhnutnú legislatívu pre skúšobné projekty a praktické testy. „Ak umožníme skúšobné vrty budeme o pár rokov oveľa múdrejší, budeme tiež vedieť viac o nákladoch. Bolo by to veľmi vhodné pre krajinu ako Nemecko,“ uviedol ďalej. Spoločnosti vrátane, ExxonMobil a Wintershall, ktorá je ropnou a plynárenskou divíziou skupiny BASF, sa snažia presadiť myšlienku prieskumu potenciálu ťažby plynu z bridlíc v Nemecku. Odberatelia plynu v priemysle tvrdia, že by to mohla byť výhoda, keďže si potrebujú zabezpečiť dodávky za primerané ceny. Kancelárka Angela Merkelová prejavila výhrady. Podľa nej sa riziko ohrozenia ľudí a prírody musí starostlivo zvážiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame