Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto SITA
22. októbra 2014 14:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

EÚ ide rozdávať peniaze. Možno sa ujde aj Slovensku.

Európska únia chce podporiť do roku 2020 financovanie projektov energetickej infraštruktúry sumou 145 miliárd eur. Šancu získať čas peňazí má aj Slovensko, zaznelo na Medzinárodnom energetickom summite v Prahe.

Slovensko môže získať časť peňazí, ktoré chce Európska únia investovať do podpory projektov energetickej infraštruktúry. V rokoch 2014 až 2020 by mala na projekty únia rozdeliť celkovo 145 miliárd eur. Na Medzinárodnom energetickom summite, ktorý v Prahe zorganizovalo britské veľvyslanectvo, odznelo, že Slovensko spolu s ďalšími ôsmimi štátmi strednej a východnej Európy patrí medzi najatraktívnejšie krajiny z pohľadu rozvoja energetického sektora. Preto aj Slovensko môže získať časť z týchto peňazí.

„Krajiny strednej a východnej Európy v sebe skrývajú obrovský komerčný potenciál v oblasti energetiky a nízkouhlíkového hospodárstva, najmä pokiaľ ide o jadrovú energiu. Slovensko plánuje dostavbu dvoch reaktorov v jadrovej elektrárni Mochovce a vyradenie dvoch reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. Aj preto je Slovensko z hľadiska možnej spolupráce a biznisu s lokálnymi firmami pre britské spoločnosti a podniky veľmi atraktívne,“ uviedla štátna tajomníčka britského Ministerstva pre energetiku a klimatickú zmenu barónka Verma.

Veľká Británia by chcela v oblasti energetiky prehĺbiť spoluprácu so Slovenskom a s ďalšími krajinami strednej a východnej Európy. Británia potrebuje vybudovať nové zdroje elektrickej energie s inštalovaným výkonom približne 60 gigawattov a s tým spojenú infraštruktúru. Z toho štvrtina elektrickej energie by mala pochádzať z jadra. A práve naše skúsenosti v jadrovej energetike by chceli Briti využiť. V nasledujúcich dvadsiatich rokoch chcú Briti investovať do energetickej infraštruktúry zhruba 126 miliárd eur. Okrem jadrovej energetiky sa otvára možnosť spolupráce medzi Slovenskom a Veľkou Britániou napríklad aj v oblastiach petrochemického a plynárenského priemyslu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame