Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
9. júna 2015 11:33 PlynAktuality od SITASITA

EÚ dala Gazpromu ďalší čas na odpoveď na obvinenia

Európska komisia do polovice septembra predĺžila termín, dokedy má Gazprom pripraviť odpoveď na obvinenie, že zneužíva dominantné postavenie vo východnej Európe

Európska komisia (EK) poskytla ruskému plynárenskému gigantu Gazprom viac času na to, aby odpovedal na obvinenia, že účtuje prehnané ceny a blokuje vstup konkurentov na trh s plynov vo východnej Európe. Pre agentúru Reuters to v utorok povedal zdroj oboznámený s problematikou. EK firmu Gazprom obvinila 22. apríla a pôvodne jej dala 12 týždňov na prípravu odpovede. „Komisia do polovice septembra predĺžila termín, dokedy má Gazprom pripraviť odpoveď,“ uviedol zdroj. Gazprom v utorok vo vyhlásení potvrdil, že EK mu na prípravu odpovede poskytla ďalších šesť týždňov.

Gazprom mal zneužívať dominantné postavenie

EK obvinila Gazprom z toho, že využil dominantné postavenie vo východnej Európe na zvýšenie ceny plynu v rozsahu až do 40 %. EÚ si želá, aby Gazprom ceny v prípade viacerých kontraktov kalkuloval na základe európskych spotových cien plynu a nie na základe vzorca, ktorým sa cena plynu odvodzuje od cien ropy. V závere roka 2014 iba zhruba 16 % kontraktov Gazpromu bolo založených na spotových cenách plynu.

Dlhý boj na súde asi nehrozí

Analytici predpokladajú, že sa dosiahne dohoda bez dlhého a drahého súdneho procesu. „Domnievam sa, že dohoda sa dosiahne,“ uviedol Valerij Nesterov, analytik Sberbank CIB, ktorý odhaduje, že Gazprom by mohol dostať pokutu do sumy 2 mld. eur, ak by súd konštatoval, že porušil pravidlá EÚ. „Obe strany majú záujem nájsť dohodu bez toho, aby išli do dlhého boja na súde,“ konštatoval Mario Mariniello z inštitútu Bruegel.

V tomto roku Gazprom plánuje na trhy Európskej únie a Turecka exportovať 153 až 155 mld. kubických metrov plynu. Povedal to v utorok zástupca šéfa spoločnosti Alexander Medvedev. Spoločnosť predpokladá, že tohtoročná priemerná cena plynu, ktorý dodáva do EÚ a Turecka, bude 240 až 245 USD za tisíc kubických metrov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame