EÚ chce podporiť domácnosti pri výrobe svojej elektriny

6. septembra 2016 15:36
SITA

Nový dizajn obchodovania s energiou by mal byť hotový začiatkom decembra.

Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net

Európska únia sa chystá zintenzívniť podporu pre výrobu elektriny v domácnostiach pomocou vlastných malých elektrárničiek. Ako uviedol v utorok eurokomisár zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič, v súčasnosti sa už pripravuje nový dizajn obchodovania s energiou. Ten umožní domácnostiam, ktoré majú záujem produkovať svoju elektrinu, aby tento proces nesprevádzali prílišné administratívne prekážky. „Chceme zdynamizovať produkciu takej elektriny,“ dodal Šefčovič.

Nový dizajn obchodovania s energiou by mal byť hotový začiatkom decembra. „Tá tendencia, aby sme elektrinu nevyrábali len vo veľkých elektrárňach, je tu prítomná a musíme vytvoriť legislatívne podmienky a rámce na to, aby Slovensko mohlo tieto vymoženosti využívať,“ konštatoval Šefčovič.

Slovensko ako mnoho iných krajín má podľa eurokomisára obrovský potenciál aj v zvyšovaní energetickej efektívnosti budov či domácnosti. Na zvyšovanie energetickej efektívnosti by mal slúžiť nový nástroj pod názvom Inteligentné financovanie pre inteligentné budovy. „Mal by to byť nástroj, ktorý bude spolu s balíčkom o energetickej efektívnosti prijatý už o niekoľko týždňov. Chceme vytvoriť lepší rámec pre samosprávy a podnikateľov, ktorí by sa rozhodli investovať v tejto oblasti,“ uzavrel Šefčovič s tým, že Slovensko by sa malo ako automobilová veľmoc viac angažovať aj v oblasti elektromobility.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?