Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Podľa denníka The Wall Street Journal by dohoda medzi úniou a Ukrajinou týkajúca sa technických záležitostí spätných dodávok plynu na Ukrajinu mohla byť podpísaná ešte pred novembrovým summitom lídrov Európskej únie a jej východných partnerov v litovskom Vilniuse. SITA/AP
19. novembra 2013 15:30 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

EÚ a Ukrajina sú údajne blízko k dohode o plyne

Európska únia je blízko k dohode, ktorá umožní Ukrajine dostať sa k zemnému plynu zo západných tokov. Podľa denníka The Wall Street Journal to uviedli zdroje blízke rokovaniam. Tento krok by mohol zjednodušiť cestu pre bývalú sovietsku republiku k nadviazaniu bližších ekonomických vzťahov s Európou, napriek hrozbám odvetných opatrení z ruskej strany. Správy o perspektívnej dohode o zemnom plyne pritom prichádzajú iba desať dní pred summitom lídrov 28-člennej Európskej únie s jej východnými partnermi v litovskom Vilniuse. Medzi hlavné témy summitu majú patriť aj obchodné a politické dohody medzi Bruselom a Kyjevom, ktorých podpisy sú však otázne kvôli viacerým otázkam. Medzi inými aj pre väznenie bývalej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej.

Dovoz zemného plynu z Európskej únie cez Slovensko by poskytol Ukrajine prístup k veľkým objemom. Údajne ešte s nižšími cenami, ako má priamo od ruského Gazpromu. Podľa viacerých zdrojov, ktoré sú informované o rokovaniach, by dohoda pokrývajúca technické záležitosti dodávok mohla byť podpísaná ešte pred summitom vo Vilniuse, aj keď prvé dodávky sa môžu realizovať až o niekoľko mesiacov. Rokovania o dodávkach plynu cez Slovensko na Ukrajinu prebiehajú už niekoľko mesiacov. Minulý mesiac predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v tejto záležitosti podľa nemenovaného poradcu únie zatlačil na slovenského premiéra Roberta Fica. Malo sa tak stať počas ich stretnutia v rámci rokovania lídrov Európskej únie.

Otázkou je podľa The Wall Street Journal schopnosť slovenského prepravcu zemného plynu Eustreamu dodávať ruský plyn dovážaný do západnej Európy cez reverzné toky späť na východ na Ukrajinu. Gazprom pokrýva štvrtinu potrieb zemného plynu v Európskej únii, pričom väčšina tohto objemu do Európy prúdi práve cez Ukrajinu. Ruský exportér oponuje reverznému toku tým, že spochybňuje jeho zákonnosť. Zástupcovia Slovenska, Európskej únie a Ukrajiny tvrdia, že memorandum o porozumení, ktoré je pripravené na podpis, by zaviazalo Eustream vykonať potrebné opatrenia na dodávku plynu do siete Ukrtransgazu, transportnej dcéry ukrajinského štátneho plynárenského monopolu Naftogazu.

Podľa jedného zo zdrojov The Wall Street Journal by na základe dohody Eustream prijímal ponuky od ukrajinských spoločností v období od začiatku decembra do februára. V prípade, že bude dostatočný dopyt a zodpovedajúce finančné zabezpečenie, Eustream by implementoval technické zmeny, aby zabezpečil reverzné dodávky plynu. Podľa nemenovaného zdroja by mohli byť prvé dodávky realizované až od budúceho septembra. Podľa hovorcu Eustreamu Vahrana Chuguryana rokovania už výrazne pokročili, avšak odmietol uviesť detaily. Dohoda musí byť odsúhlasená aj zo strany Ukrtransgazu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame