Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárna OZE
Dom budúcnosti RWE v Bottrope. RWE
21. augusta 2018 14:37 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ešte jedno kolo. Rozdelia zhruba 1,5 milióna.

Domácnosti žijúce mimo bratislavského regiónu sa budú môcť uchádzať o dotácie na kúpu a inštaláciu slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu.

Vo štvrtok budú môcť v rámci pilotného projektu slovenské domácnosti poslednýkrát zabojovať o dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra ho plánuje vyhlásiť o 15:00. „Na inštalácie slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu v regiónoch mimo Bratislavského samosprávneho kraja bude k dispozícii 1,5 milióna eur. Vyčlenená suma môže byť ešte o niečo vyššia. Využiť chceme všetky prostriedky, ktoré budú k termínu voľné,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

K maximálnej miere využitia prostriedkov vyčlenených na pilotný projekt môžu podľa SIEA významne prispieť aj domácnosti, ktoré sa chystajú podať žiadosť o poskytnutie príspevku v poslednom kole. „Keďže je to posledná šanca získať prostriedky v tomto pilotnom projekte, mali by o poukážku žiadať len tie domácnosti, ktoré sú pripravené zabezpečiť si inštaláciu zariadenia do troch mesiacov od vydania, teda pred koncom novembra . Aj vzhľadom na veľký počet poukážok v obehu je nevyhnutné, aby sa domácnosť vopred dohodla so zhotoviteľom a overila si, či bude schopný v stanovenom termíne dodať zariadenie a predložiť kompletnú žiadosť o preplatenie poukážky,” spresnil Jurikovič.

V predposlednom kole, ktoré bolo otvorené 7. augusta, energetická agentúra vydala 268 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu v hodnote viac ako 400 tisíc eur. Celkový rozpočet pilotného projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, je 45 miliónov eur. Ku koncu roka by malo byť spolu podporených viac ako 18 tisíc inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Doteraz bolo preplatených vyše 14 800 poukážok v celkovej hodnote vyše 33 miliónov eur.

Aktuálne SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25-tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. „Pôvodný systém vydávania poukážok plánujeme rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne. Podrobnejšie informácie budú zverejnené po schválení pokračovania národného projektu,“ konštatoval Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame