Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto montgas.sk
4. novembra 2014 11:34 PlynSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Éra intenzívnej výstavby nových plynovodov je za nami

Spoločnosť SPP-distribúcia neplánuje zvyšovať plynofikáciu na Slovensku. V súčasnosti je plynofikovaných 2 234 obcí z celkového počtu 2 891.

Väčšina Slovákov si minulý týždeň vydýchla. Ukrajina a Rusko sa totiž ako tak dohodli na dodávkach zemného plynu počas nasledujúcej zimy. Keďže Slovensko je po Holandsku druhou európskou najplynofikovanejšou krajinou, dohoda určite priniesla našim spotrebiteľom pokoj v duši. A to aj napriek tomu, že dodávatelia plynu garantovali dodávky svojim odberateľom aj v prípade úplného zastavenia dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu.

Stop plynofikácii?

V súčasnosti má prístup k plynu 94 % všetkých obyvateľov Slovenska. To znamená, že z celkového počtu 2 891 obcí je v súčasnosti plynofikovaných 2 234. Čiže bez prístupu k plynovodom je len 657 obcí. Tieto obce sa svojho plynovodu zrejme tak skoro nedočkajú. Spoločnosť SPP-distribúcia, ktoré prevádzkuje 33 tisíc kilometrov dlhú plynovodnú sieť, totiž v najbližšom období neplánuje zvyšovať plynofikáciu Slovenska. Má iné priority. „V súčasnosti nebudujeme a ani sa finančne nepodieľame na výstavbe nových plynovodov. Investície smerujeme do rekonštrukcie existujúcich sietí, tak aby bola zachovaná bezpečnosť ich prevádzky,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.

Nemajú vraj záujem

Ostatná obec bola plynofikovaná koncom minulého desaťročia. SPP-distribúcia tvrdí, že obce, kde sa plynovody nenachádzajú, v posledných rokoch ani nemajú záujem o plynofikáciu. „Predmetom žiadostí v rokoch 2013 a 2014 bolo vždy iba rozšírenie distribučnej siete v už plynofikovaných obciach,“ doplnil Vanga.

Treba nájsť peniaze

SPP-distribúcia sa výstavbe nových plynovodov nebráni. Finančne sa jej však do takýchto projektov veľmi nechce. Firma preto mestám, obciam, developerom, či združeniu občanov, ktorí požiadajú o rozšírenie plynofikácie, odporúča model pri ktorom bude žiadateľ investične zabezpečovať požadované rozšírenie plynofikácie v celom rozsahu. „Takto vybudované plynárenské zariadenie si potom naša spoločnosť prenajíma, alebo nám môže investor vybudované zariadenie darovať. Ak dôjde k prenájmu zariadenia, výška nájomného sa stanoví na základe modelu ekonomického hodnotenia projektov v spoločnosti SPP- distribúcia,“ dodal Vanga.

Oplatí sa nový plynovod?

Ak by sa obec či developer napokon rozhodli pre rozšírenie plynofikácie, v prvom rade musia podať spoločnosti SPP-distribúcia žiadosť. Na základe nej firma vydá žiadateľovi technické podmienky rozšírenia siete s posúdením kapacity budovaných plynárenských zariadení. Plynári sú presvedčení, že stavať nové plynovody v nových či starých obytných štvrtiach sa stále oplatí. „Zemný plyn s prihliadnutím na svoj vysoký užívateľský komfort predstavuje bezkonkurenčne najvýhodnejší zdroj energie pre vykurovanie, varenie a prípravu teplej úžitkovej vody v domácnosti. Investičné náklady na technológiu na báze zemného plynu sú spravidla dvojnásobne nižšie ako náklady na elektrické tepelné čerpadlo,“ konštatoval Vanga.

Mapa distribučnej siete.
SPP Distribúcia

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame