Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Eggborough
Ilustračné foto wikimedia.org
2. septembra 2015 17:26 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

EPH zvažuje zastavenie výroby elektriny v Eggborough

Prevádzkovanie britskej čiernouhoľnej elektrárne Eggborough by podľa Energetického a průmyslového holdingu bez zmien v regulácii bolo po marci 2016 neekonomické. O situácii začali rokovať so zamestnancami.

Výroba elektriny v britskej čiernouhoľnej elektrárni Eggborough, ktorú Energetický a průmyslový holding (EPH) definitívne prevzal len začiatkom tohto roka, sa môže v budúcom roku zastaviť. Informuje o tom EPH, podľa ktorej začali rokovania so zamestnancami. V závislosti na tejto procedúre a ďalších rokovaniach s vládnymi predstaviteľmi a miestnymi inštitúciami sa môže výroba elektriny ukončiť ku koncu marca 2016. Podľa EPH by totiž prevádzkovanie elektrárne za súčasných trhových podmienok a regulácie v ďalších rokoch bez zmeny regulačného rámca bolo neekonomické.

Účtovníctvo by neutrpelo

Člen predstavenstva EPH Jan Špringl však tvrdí, že ak by sa aj tento scenár naplnil a elektráreň by ukončila prevádzku, z pohľadu účtovníctva by to pre holding negatívnu správu neznamenalo. „Na druhú stranu sme hlboko presvedčení, že elektráreň Eggborough hrá významnú pozitívnu úlohu v zabezpečení stability dodávok elektriny na britskom trhu, ktorý trpí nedostatkom výrobných kapacít a ukončenie jej činnosti by malo negatívne energetické, fiškálne aj sociálne dopady,“ uviedol. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení EPH, pokračujúci pokles cien elektrickej energie v kombinácii s vysokou uhlíkovou daňou vedie k situácii, kedy elektráreň Eggborough nebude schopná pokryť svoje budúce prevádzkové náklady.

Elektráreň Eggborough sa nachádza v Severnom Yorkshire vo Veľkej Británii. Jej štyri čiernouhoľné bloky disponujú celkovou inštalovanou kapacitou 2 000 megawattov. Eggborough pokrýva zhruba 4 % celkovej spotreby elektrickej energie Veľkej Británie a v elektrárni v súčasnosti pracuje zhruba 300 zamestnancov.

Britský trh neopustia

EPH sa však britského trhu vzdať nechce. Za prioritu síce označuje hľadanie riešenia, ktoré umožní prevádzkovať elektráreň v Eggborough aj po marci 2016, zároveň však konštatuje, že sa sústredí aj na vyhodnotenie ďalších akvizičných príležitostí vo Veľkej Británii a zvažuje tiež projekt výstavby nového zdroja. „Pre EPH jednoznačne i naďalej zostáva Veľká Británia kľúčovým rozvojovým trhom v oblasti výroby elektrickej energie,“ píše sa vo vyhlásení spoločnosti.

Kúpili nedávno

EPH o dokončení prevzatia elektrárne v Eggboroug informoval iba začiatkom tohto roka. Kúpu jej jediného vlastníka, spoločnosti Eggborough Power Limited, vtedy schválila Európska komisia. Obe strany sa na predaji elektrárne dohodli v novembri minulého roka, transakcia však ešte podliehala schváleniu protimonopolných autorít. Šéf EPH Daniel Křetinský vtedy uviedol, že akvizícia je v súlade s plánom a už skôr oznámeným záujmom holdingu o vstup na vyspelé západoeurópske trhy, ktoré sú postihnuté relatívnym nedostatkom kapacít na výrobu elektriny.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Pod holding patrí 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame