EPH zvažuje zastavenie výroby elektriny v Eggborough

2. septembra 2015 17:26
Autor: vEnergetike.sk/SITA

Prevádzkovanie britskej čiernouhoľnej elektrárne Eggborough by podľa Energetického a průmyslového holdingu bez zmien v regulácii bolo po marci 2016 neekonomické. O situácii začali rokovať so zamestnancami.

Elektráreň Eggborough
Ilustračné foto wikimedia.org

Výroba elektriny v britskej čiernouhoľnej elektrárni Eggborough, ktorú Energetický a průmyslový holding (EPH) definitívne prevzal len začiatkom tohto roka, sa môže v budúcom roku zastaviť. Informuje o tom EPH, podľa ktorej začali rokovania so zamestnancami. V závislosti na tejto procedúre a ďalších rokovaniach s vládnymi predstaviteľmi a miestnymi inštitúciami sa môže výroba elektriny ukončiť ku koncu marca 2016. Podľa EPH by totiž prevádzkovanie elektrárne za súčasných trhových podmienok a regulácie v ďalších rokoch bez zmeny regulačného rámca bolo neekonomické.

Účtovníctvo by neutrpelo

Člen predstavenstva EPH Jan Špringl však tvrdí, že ak by sa aj tento scenár naplnil a elektráreň by ukončila prevádzku, z pohľadu účtovníctva by to pre holding negatívnu správu neznamenalo. „Na druhú stranu sme hlboko presvedčení, že elektráreň Eggborough hrá významnú pozitívnu úlohu v zabezpečení stability dodávok elektriny na britskom trhu, ktorý trpí nedostatkom výrobných kapacít a ukončenie jej činnosti by malo negatívne energetické, fiškálne aj sociálne dopady,“ uviedol. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení EPH, pokračujúci pokles cien elektrickej energie v kombinácii s vysokou uhlíkovou daňou vedie k situácii, kedy elektráreň Eggborough nebude schopná pokryť svoje budúce prevádzkové náklady.

Elektráreň Eggborough sa nachádza v Severnom Yorkshire vo Veľkej Británii. Jej štyri čiernouhoľné bloky disponujú celkovou inštalovanou kapacitou 2 000 megawattov. Eggborough pokrýva zhruba 4 % celkovej spotreby elektrickej energie Veľkej Británie a v elektrárni v súčasnosti pracuje zhruba 300 zamestnancov.

Britský trh neopustia

EPH sa však britského trhu vzdať nechce. Za prioritu síce označuje hľadanie riešenia, ktoré umožní prevádzkovať elektráreň v Eggborough aj po marci 2016, zároveň však konštatuje, že sa sústredí aj na vyhodnotenie ďalších akvizičných príležitostí vo Veľkej Británii a zvažuje tiež projekt výstavby nového zdroja. „Pre EPH jednoznačne i naďalej zostáva Veľká Británia kľúčovým rozvojovým trhom v oblasti výroby elektrickej energie,“ píše sa vo vyhlásení spoločnosti.

Kúpili nedávno

EPH o dokončení prevzatia elektrárne v Eggboroug informoval iba začiatkom tohto roka. Kúpu jej jediného vlastníka, spoločnosti Eggborough Power Limited, vtedy schválila Európska komisia. Obe strany sa na predaji elektrárne dohodli v novembri minulého roka, transakcia však ešte podliehala schváleniu protimonopolných autorít. Šéf EPH Daniel Křetinský vtedy uviedol, že akvizícia je v súlade s plánom a už skôr oznámeným záujmom holdingu o vstup na vyspelé západoeurópske trhy, ktoré sú postihnuté relatívnym nedostatkom kapacít na výrobu elektriny.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Pod holding patrí 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?