EPH získa kontrolu nad paroplynovými elektrárňami v Británii

21. júna 2017 11:12
SITA

Spoločnosť Centrica schválila predaj svojich paroplynových elektrární firme EP UK Investments Ltd. za 318 miliónov britských libier. EP UK je plne kontrolovaná spoločnosťou EP Power Europe, a. s. a tá je dcérskou firmou EPH.

Elektráreň South Humber Bank
Elektráreň South Humber Bank. geograph.org.uk

Český Energetický a průmyslový holding, a. s. (EPH), ktorý aj na Slovensku ovláda viacero energetických firiem, získa kontrolu nad paroplynovými (tzv. CCGT) elektrárňami Langage a South Humber Bank s celkovým inštalovaným výkonom 2,3 gigawattu. Ako v stredu informoval EPH, britská spoločnosť Centrica schválila predaj svojich paroplynových elektrární firme EP UK Investments Ltd. (EP UK) za 318 miliónov britských libier v hotovosti, okrem obvyklého prevádzkového kapitálu a ostatných cenových úprav.

EP UK je plne kontrolovaná spoločnosťou EP Power Europe, a. s. (EPPE), ktorá je dcérskou firmou EPH. „Ide o významnú akvizíciu v rámci stratégie zvyšovania našej výrobnej kapacity na britskom trhu. Dve paroplynové elektrárne doplnia naše britské portfólio elektrární Eggborough a Lynemouth a náš rozvojový projekt Eggborouhg CCGT,“ povedal predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínsky.

Transakcia podlieha schváleniu protimonopolných úradov a EPH očakáva, že bude dokončená v druhom polroku tohto roka. Elektrárne skupiny EPH ročne generujú vyše 100 terawatthodín (TWh) elektrickej energie, čo ich v tomto ukazovateli zaraďuje na siedme miesto v Európe. Vo Veľkej Británii už EPH vlastní dve uhoľné elektrárne Eggborough a Lynemouth.

V areáli elektrárne Eggborough spoločnosť pripravuje stavbu novej plynovej elektrárne s výkonom 2 500 megawattov. Elektráreň Lynemouth prechádza konverziou na spaľovanie biomasy s cieľom znížiť emisie. Očakáva sa, že elektráreň bude vyrábať približne 2,3 TWh elektriny pri nízkych emisiách uhlíku.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Zamestnáva takmer 25 tisíc ľudí.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?