Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň South Humber Bank
Elektráreň South Humber Bank. geograph.org.uk
21. júna 2017 11:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

EPH získa kontrolu nad paroplynovými elektrárňami v Británii

Spoločnosť Centrica schválila predaj svojich paroplynových elektrární firme EP UK Investments Ltd. za 318 miliónov britských libier. EP UK je plne kontrolovaná spoločnosťou EP Power Europe, a. s. a tá je dcérskou firmou EPH.

Český Energetický a průmyslový holding, a. s. (EPH), ktorý aj na Slovensku ovláda viacero energetických firiem, získa kontrolu nad paroplynovými (tzv. CCGT) elektrárňami Langage a South Humber Bank s celkovým inštalovaným výkonom 2,3 gigawattu. Ako v stredu informoval EPH, britská spoločnosť Centrica schválila predaj svojich paroplynových elektrární firme EP UK Investments Ltd. (EP UK) za 318 miliónov britských libier v hotovosti, okrem obvyklého prevádzkového kapitálu a ostatných cenových úprav.

EP UK je plne kontrolovaná spoločnosťou EP Power Europe, a. s. (EPPE), ktorá je dcérskou firmou EPH. „Ide o významnú akvizíciu v rámci stratégie zvyšovania našej výrobnej kapacity na britskom trhu. Dve paroplynové elektrárne doplnia naše britské portfólio elektrární Eggborough a Lynemouth a náš rozvojový projekt Eggborouhg CCGT,“ povedal predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínsky.

Transakcia podlieha schváleniu protimonopolných úradov a EPH očakáva, že bude dokončená v druhom polroku tohto roka. Elektrárne skupiny EPH ročne generujú vyše 100 terawatthodín (TWh) elektrickej energie, čo ich v tomto ukazovateli zaraďuje na siedme miesto v Európe. Vo Veľkej Británii už EPH vlastní dve uhoľné elektrárne Eggborough a Lynemouth.

V areáli elektrárne Eggborough spoločnosť pripravuje stavbu novej plynovej elektrárne s výkonom 2 500 megawattov. Elektráreň Lynemouth prechádza konverziou na spaľovanie biomasy s cieľom znížiť emisie. Očakáva sa, že elektráreň bude vyrábať približne 2,3 TWh elektriny pri nízkych emisiách uhlíku.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Zamestnáva takmer 25 tisíc ľudí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame