Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Snina
Ilustračné foto energysnina.sk
13. októbra 2015 12:25 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

EPH sa znova spája s PPF. Zabojujú v Nemecku o Vattenfall.

Ich spoločný podnik, v ktorom budú obe firmy držať rovnaký podiel, sa bude snažiť získať od švédskeho Vattenfallu uhoľné bane a elektrárne.

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) sa bude uchádzať o nemecké aktíva švédskej spoločnosti Vattenfall spoločne so skupinou PPF. Ich spoločný podnik, v ktorom budú obe firmy držať rovnaký podiel, sa bude snažiť získať od švédskeho Vattenfallu uhoľné bane a elektrárne. „Pokiaľ v tendri uspejeme, sme pripravení prevziať mimoriadnu zodpovednosť za nájdenie správneho riešenia, ktoré bude spočívať v kompromise medzi záujmami dotknutých regiónov, odborov a priemyslu na jednej strane a časti politickej reprezentácie a priaznivcov ekologických iniciatív na strane druhej,“ uviedol predseda predstavenstva EPH Daniel Křetinský.

„Spolupráca PPF a EPH má svoju historickú aj obchodnú logiku. Spoločne budeme schopní lepšie financovať nielen prípadný nákup, ale aj budúci rozvoj získaných aktív spoločnosti Vattenfall v Nemecku,“ dodala finančná riaditeľka Katka Jirásková. Obe skupiny už spolu úzko spolupracovali. Skupina PPF bola významným akcionárom EPH.

Český energetický holding EPH na nemeckom trhu už niekoľko rokov pôsobí. Vlastní tretiu najväčšiu nemeckú hnedouhoľnú spoločnosť MIBRAG, elektráreň Buschhaus a podiel v elektrární Schkopau. EPH taktiež pôsobí na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku. Vlastní celkom 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny, ako aj firmy dodávajúce elektrinu či plyn. Na Slovensku taktiež spoluvlastní kľúčového prepravcu zemného plynu. V holdingu našlo prácu viac ako 12 tisíc ľudí. Akcionármi EPH sú český podnikateľ Daniel Křetinský a slovenský Patrik Tkáč, ktorí spolu vlastnia dve tretiny hlasovacích práv. Zvyšok kontroluje finančná skupina J&T.

Skupina PPF pôsobí v 16 krajinách na troch kontinentoch. Investuje do bankovníctva, finančných služieb, telekomunikácií, poisťovníctva, nehnuteľností, poľnohospodárstva, maloobchodných služieb či do biotechnológií. Skupina vlastnila ku koncu vlaňajška aktíva vo výške takmer 22 miliárd eur. Zakladateľom a majoritným akcionárom PPF Group N.V. je český podnikateľ Petr Kellner.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies