EPH v prvom polroku s vyššími tržbami

8. decembra 2016 18:04
SITA

Zisk skupiny pred zdanením, úrokmi a odpismi bol v sledovanom období na úrovni takmer 800 miliónov eur.

SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz

Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý aj na Slovensku ovláda viacero energetických firiem, v prvom polroku tohto roka dosiahol tržby v objeme 2,369 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 270 miliónov eur. Zisk skupiny pred zdanením, úrokmi a odpismi bol v sledovanom období na úrovni takmer 800 miliónov eur.

Ako informovala skupina EPH, najviac utŕžila za energie, a to viac ako 2,3 miliardy eur. Z toho najväčší podiel mala elektrina 1,223 miliardy eur, plyn 753 miliónov eur, teplo 211 miliónov eur a uhlie 115 miliónov eur. Skupina evidovala do konca júna tohto roka náklady na predaj v celkovom objeme 1,115 miliardy eur. Náklady na predaj elektriny boli vo výške 469 miliónov eur. Náklady na predaj plynu a ostatných energetických produktov dosiahli 240 miliónov eur. Energetický holding evidoval pohľadávky z obchodného styku v objeme 577 miliónov eur a 5,56 miliardy eur úverov a pôžičiek.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Zamestnáva takmer 25 tisíc ľudí. Akcionármi EPH sú ešte stále Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, ktorí spoločne držia dve tretiny hlasovacích práv. Zostávajúce akcie kontroluje súkromná kapitálová štruktúra J&T. EPH však už oznámilo, že z holdingu odchádza Patrik Tkáč, ako aj J&T. Po novom tak 94 % akcií bude kontrolovať Daniel Křetinský a zvyšok vybraní akcionári.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?