Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Eggborough
Elektráreň Eggborough. commons.wikimedia.org
18. apríla 2016 15:22 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

EPH prevezme nemecké aktíva spoločnosti Vattenfall

Získané aktíva predstavujú druhé najväčšie hnedouhoľné bane a elektrárne v Nemecku.

Konzorcium spoločností Energetický a průmyslový holding a.s. (EPH) a PPF Investments podpísalo zmluvy o prevzatí hnedouhoľných aktív v Sasku a Braniborsku od firmy Vattenfall AB. Získané aktíva predstavujú druhé najväčšie hnedouhoľné bane a elektrárne v Nemecku. Patria medzi ne hnedouhoľné povrchové bane Jänschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwalde, elektrárne Janschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárne Lippendorf. Flotila Vattenfallu má inštalovaný výkon 8 tisíc megawattov a zamestnáva necelých osemtisíc ľudí. Predmetom akvizície neboli nemecké vodné elektrárne spoločnosti Vattenfall.

„Na základe skúseností získaných v rámci našej dlhoročnej prítomnosti v stredonemeckom hnedouhoľnom revíri sme presvedčení, že EPH je aj za súčasných náročných podmienok pripravený na prevzatie zodpovednosti súvisiacej s vlastníctvom hnedouhoľných aktív spoločnosti Vattenfall v Nemecku,“ uviedol člen predstavenstva EPH Jan Špringl. Akvizícia ešte podlieha schváleniu zo strany švédskej vlády a ďalšej zvyčajnej regulácii. Uzatvorenie transakcie sa očakáva v treťom štvrťroku tohto roku.

Konzorcium a Vattenfall sa dohodli na kapitálovej štruktúre spoločnosti, vlastniacej uhoľné aktivity firmy Vattenfall v Nemecku. Spoločnosť eviduje záväzky a rezervy najmä vo vzťahu k rekultivácii a na vyraďovanie jednotlivých zariadení z prevádzky vo výške približne 2 mld. eur. Proti týmto záväzkom získa kupujúce konzorcium aktíva v hodnote 3,4 mld. eur. Na účtoch kupovanej spoločnosti zostane približne 1,7 mld. eur v hotovosti. Konzorcium sa zaviazalo, že sa v nasledujúcich rokoch vzdá možných dividend. Konzorcium taktiež preberá všetky regulačné povinnosti súvisiace s majetkom vrátane rezerv na vyraďovanie z prevádzky a na rekultivačné práce. „Vzhľadom na súčasné zložité trhové, dynamicky sa meniace podmienky bola jedným z kľúčových vyjednávacích bodov otázka ako zaistiť primeranú výšku hotovostných rezerv pre splnenie týchto záväzkov,“ dodal Špringl.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH aktuálne disponujú s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobia zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny. Český holding je ovládaný známymi podnikateľmi Danielom Křetinským a Patrikom Tkáčom a finančnou skupinou J&T.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies