Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie bane
Ilustračné foto SITA/AP
3. júla 2016 12:13 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

EPH a PPF môžu prevziať nemecké aktíva firmy Vattenfall

Transakciu, v rámci ktorej konzorcium spoločností Energetický a průmyslový holding a PPF prevezme od firmy Vattenfall jej hnedouhoľné aktíva v Sasku a Braniborsku, odobril švédsky vládny kabinet.

Švédska vláda v sobotu odsúhlasila transakciu, v rámci ktorej konzorcium spoločností Energetický a průmyslový holding a.s. (EPH) a PPF Investments prevezme od švédskej štátnej firmy Vattenfall AB jej hnedouhoľné aktíva v Nemecku. Dohoda je pre štátom vlastnenú firmu strategicky dôležitá a predstavuje najlepšiu možnosť aj z finančného hľadiska, uviedol minister pre podnikanie a inovácie Mikael Damberg. Finančné podrobnosti obchodu nezverejnil.

Zmluvy podpísali už v apríli

Konzorcium spoločností EPH a PPF podpísalo zmluvy o prevzatí hnedouhoľných aktív v Sasku a Braniborsku od firmy Vattenfall AB v apríli. Aktíva predstavujú druhé najväčšie hnedouhoľné bane a elektrárne v Nemecku. Patria medzi ne hnedouhoľné povrchové bane Jänschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwalde, elektrárne Janschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárne Lippendorf. Flotila Vattenfallu má inštalovaný výkon 8 tisíc megawattov a zamestnáva necelých osemtisíc ľudí. Predmetom akvizície neboli nemecké vodné elektrárne spoločnosti Vattenfall.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH aktuálne disponujú s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobia zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny. Český holding je ovládaný známymi podnikateľmi Danielom Křetinským a Patrikom Tkáčom a finančnou skupinou J&T.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies