Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EPH elektráreň Plzeň
Elektráreň v Plzni vlastnená holdingom EPH epholding.cz
26. októbra 2015 14:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

EPH nájde investora pre svoju dcéru cez burzu alebo priamo

Ak sa český energetický holding rozhodne priamo predať minoritný podiel svojej novovznikajúcej dcérskej spoločnosti EPIF, ktorá má prevziať správu energetických aktív, musí ísť o investora z oblasti svetových infraštruktúrnych fondov s jasnou históriou.

Česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) minulý týždeň zverejnila, že plánuje založiť novú dcérsku spoločnosť EP Infrastructure (EPIF). Do nej chce vyčleniť podiely svojich spoločností pôsobiacich predovšetkým v oblasti prepravy plynu, jeho distribúcie a skladovania, ako aj v oblasti dodávok tepla a elektriny. Do novovznikajúcej spoločnosti by sa tak mali zaradiť aj podiely EPH v slovenských spoločnostiach Stredoslovenská energetika, Eustream, SPP-distribúcia a Nafta. EPH chce po vyčlenení energetických podnikov nájsť pre novozaloženú dcérsku spoločnosť nového investora.

Chcú svetového hráča

EPH plánuje predať menšinový podiel firmy EPIF prostredníctvom verejnej ponuky akcií (IPO). Český holding však nevylúčil ani možnosť priameho predaja minoritného podielu záujemcovi. Podnik EPH zatiaľ nechcel konkretizovať, s akým investorom by si vedel predstaviť spoluprácu vo firme EPIF. Musí podľa neho však ísť o silného svetového hráča. „V tomto prípade uvažujeme iba o záujemcovi z oblasti popredných svetových infraštruktúrnych fondov s jasnou históriou pri svojom podnikaní,“ povedal pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva EPH Daniel Křetinský.

Tretina na predaj

Nový spoločník vo firme EPIF by sa podľa súčasných úvah mohol dostať k 30-percentnému podielu. „Žiadne iné úvahy v spoločnosti, ani medzi súčasnými akcionármi momentálne neexistujú,“ dodal Křetínský s tým, že EPH doteraz nepredalo žiadne významné podiely energetických firiem.

Neočakávajú zmeny

EPH ráta, že prípadný vstup minoritného investora do EP Infrastructure nepovedie k zmene stratégie, či doterajšieho chovania k spravovaným aktívam. Podľa hovorcu EPH Daniela Častvaja pripravovaná zmena nebude mať dopad na reálny chod firiem, stratégie a manažovanie spoločností. Nebude mať žiaden dopad ani na manažment spoločností. „Momentálne hovoríme o príprave vstupu finančného akcionára, ktorý nebude do chodu spoločností aktívne zasahovať,“ konštatoval Častvaj.

Skupina EPH pôsobí na Slovensku, v Českej republike, v Taliansku, v Nemecku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Vlastní zhruba 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny, ako aj firmy dodávajúce elektrinu či plyn. V holdingu našlo prácu viac ako 12 tisíc ľudí. Akcionármi EPH sú český podnikateľ Daniel Křetinský a slovenský Patrik Tkáč, ktorí spolu vlastnia dve tretiny hlasovacích práv. Zvyšok kontroluje finančná skupina J&T.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame