Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Unipetrol
Rafinéria spoločnosti Unipetrol. Unipetrol
28. júla 2015 12:56 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

EPH má zálusk aj na český Unipetrol

Skupina EPH, ktorá má záujem o podiel Enelu v Slovenských elektrárňach, v spoločnej ponuke so skupinou PPF ponúkla PKN Orlen za odkúpenie Unipetrolu 30 miliárd českých korún.

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) a investičná skupina PPF podali spolu ponuku na odkúpenie spoločnosti Unipetrol zameranej na spracovanie ropy, za 30 miliárd českých korún. Uviedol to v utorkovom vydaní český denník Hospodářské noviny. Je to už druhá ponuka EPH na kúpu Unipetrolu. V prípade prijatia ponuky by PKN Orlen po dekáde vlastníctva spoločnosti odišiel so ziskom 19 miliárd korún.

Podiel chcú kúpiť od Poliakov

Väčšinovým vlastníkom Unipetrolu je so 63-percentným podielom poľský PKN Orlen, ktorý je kontrolovaný štátom. Druhým najväčším akcionárom s 23,7-percentným podielom je investičná skupina J&T, spoluvlastník EPH. PKN Orlen sa má rozhodnúť do konca prázdnin, či svoj podiel predá. Poľská skupina podľa denníka už vyberá investičnú banku, ktorá by sprostredkovala obchod.

Problémom poľské voľby

Rozhodnutie o predaji je však pred októbrovými parlamentnými voľbami v Poľsku nepravdepodobné. Ako uvádzajú Hospodářské noviny, štátom kontrolovaný podnik strategického významu by pred voľbami neurobil také dôležité rozhodnutie, ako je predaj Unipetrolu. Síce obe strany odmietli správu komentovať, predseda predstavenstva Unipetrolu Marek Switajewski denníku povedal, že o žiadnej ponuke nevie.

Unipetrol v čiernych číslach

Spoločnosť Unipetrol v poslednom čase po rokoch v stratách vykazuje pozitívne výsledky. V druhom štvrťroku zaznamenala čistý zisk v sume 3,3 miliardy českých korún. Aj akcie reagovali na dobré výsledky a ich hodnota za posledný rok posilnila o 42 % na 181,25 korún za akciu.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Pod holding patrí 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame