EPH ide do nákupu nemeckých uhoľných elektrární

16. marca 2016 17:11

Tender spoločnosti Vattenfall zahŕňa hnedouhoľné povrchové bane Jänschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwalde, elektrárne Janschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárne Lippendorf.

EPH elektráreň Plzeň
Elektráreň v Plzni vlastnená holdingom EPH epholding.cz

Spoločnosti Energetický a průmyslový holding a.s. (EPH) a PPF Investments podali záväznú ponuku na odkúpenie hnedouhoľných aktív v nemeckom Sasku a Braniborsku, ktoré v súčasnosti vlastní firma Vattenfall AB. „Naša spoločnosť je pevne odhodlaná riadiť hnedouhoľné elektrárne a bane spoločnosti Vattenfall udržateľným spôsobom s cieľom vytvárať pridanú hodnotu pre región a zamestnancov. Pevne veríme, že naša ponuka predstavuje atraktívne riešenie pre sektor hnedého uhlia vo východnom Nemecku,“ uviedol predseda predstavenstva EPH Daniel Křetinský.

Tender spoločnosti Vattenfall zahŕňa hnedouhoľné povrchové bane Jänschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwalde, elektrárne Janschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárne Lippendorf. Podľa EPH hnedé uhlie bude mať aj naďalej dôležitú úlohu. „Sme si plne vedomí, v akej situácii sa nachádzajú hnedouhoľné aktíva Vattenfallu, vrátane toho, že v nadchádzajúcich rokoch, pokiaľ sa ceny elektriny podstatne nezotavia, nebude spoločnosť schopná vytvárať žiadne dividendy,“ dodal Křetinský. Flotila Vattenfallu má inštalovaný výkon 8 tisíc megawattov a zamestnáva osemtisíc ľudí.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH aktuálne disponujú s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobia zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny. Český holding je ovládaný známymi podnikateľmi Danielom Křetinským a Patrikom Tkáčom a finančnou skupinou J&T.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?