EPH dokončil akvizíciu britskej uhoľnej elektrárne

16. januára 2015 17:56

Akvizíciu firmy Eggborough Power Limited, ktorá je jediným vlastníkom čiernouhoľnej elektrárne Eggborough, podľa hovorcu EPH Daniela Častvaja už odsúhlasila aj Európska komisia.

Elektráreň Eggborough
Elektráreň Eggborough. commons.wikimedia.org

Energetický a průmyslový holding (EPH) dokončil prevzatie britskej čiernouhoľnej elektrárne Eggborough. Kúpu jej jediného vlastníka, spoločnosti Eggborough Power Limited, totiž schválila taktiež Európska komisia. Informoval o tom hovorca spoločnosti EPH Daniel Častvaj.

Smer západ

Obe strany sa na predaji elektrárne dohodli v novembri minulého roka, transakcia však ešte podliehala schváleniu protimonopolných autorít. Šéf EPH Daniel Křetinský vtedy uviedol, že akvizícia je v súlade s plánom a už skôr oznámeným záujmom holdingu o vstup na vyspelé západoeurópske trhy, ktoré sú postihnuté relatívnym nedostatkom kapacít na výrobu elektriny. Jeho slová potvrdzuje aj posledná ohlásená akvizícia v Taliansku z januára tohto roku, kde sa EPH dohodla s koncernom E.ON na kúpe šiestich plynových a jednej tepelnej elektrárne.

Štyri bloky

Elektráreň Eggborough sa nachádza v Severnom Yorkshire. Štyri čiernouhoľné bloky disponujú s celkovou inštalovanou kapacitou 2 tisíc megawattov. Elektráreň pokrýva zhruba štyri percentá celkovej spotreby elektriny vo Veľkej Británii a zamestnáva približne tristo ľudí.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina doposiaľ pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Pod holding patrí 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH ešte bez elektrárne Eggborough disponovali s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobili zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny.Čo si o tom myslíte?