Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Eggborough
Elektráreň Eggborough. commons.wikimedia.org
16. januára 2015 17:56 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

EPH dokončil akvizíciu britskej uhoľnej elektrárne

Akvizíciu firmy Eggborough Power Limited, ktorá je jediným vlastníkom čiernouhoľnej elektrárne Eggborough, podľa hovorcu EPH Daniela Častvaja už odsúhlasila aj Európska komisia.

Energetický a průmyslový holding (EPH) dokončil prevzatie britskej čiernouhoľnej elektrárne Eggborough. Kúpu jej jediného vlastníka, spoločnosti Eggborough Power Limited, totiž schválila taktiež Európska komisia. Informoval o tom hovorca spoločnosti EPH Daniel Častvaj.

Smer západ

Obe strany sa na predaji elektrárne dohodli v novembri minulého roka, transakcia však ešte podliehala schváleniu protimonopolných autorít. Šéf EPH Daniel Křetinský vtedy uviedol, že akvizícia je v súlade s plánom a už skôr oznámeným záujmom holdingu o vstup na vyspelé západoeurópske trhy, ktoré sú postihnuté relatívnym nedostatkom kapacít na výrobu elektriny. Jeho slová potvrdzuje aj posledná ohlásená akvizícia v Taliansku z januára tohto roku, kde sa EPH dohodla s koncernom E.ON na kúpe šiestich plynových a jednej tepelnej elektrárne.

Štyri bloky

Elektráreň Eggborough sa nachádza v Severnom Yorkshire. Štyri čiernouhoľné bloky disponujú s celkovou inštalovanou kapacitou 2 tisíc megawattov. Elektráreň pokrýva zhruba štyri percentá celkovej spotreby elektriny vo Veľkej Británii a zamestnáva približne tristo ľudí.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina doposiaľ pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Pod holding patrí 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH ešte bez elektrárne Eggborough disponovali s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobili zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame