EPH čaká ešte dlhá cesta pred vstupom do elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice seas.sk

Československí energetici momentálne pracujú na získaní potrebných súhlasov na vstup do Slovenských elektrární.

Koncom minulého roka sa firma EP Slovakia, ktorá je dcérskou spoločnosťou Energetického a průmyslového holdingu (EPH), definitívne dohodla s talianskym Enelom na predaji 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. V prvej fáze by mali československí energetici získať kontrolu nad polovicou predávaného majoritného podielu. Doteraz sa tak však ešte nestalo. Energetickú skupinu EPH, ktorú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, čaká ešte dlhá cesta, na ktorej budú musieť preskákať viacero byrokratických prekážok. „Momentálne prebieha proces na získanie potrebných súhlasov na vstup skupiny EPH do Slovenských elektrární,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca skupiny Daniel Častvaj.

Vstup asi v druhom štvrťroku

Československí energetici očakávajú fyzický vstup do Slovenských elektrární v druhom štvrťroku tohto roka. „V súčasnosti najdôležitejším bodom pre akcionársky vstup našej skupiny do Slovenských elektrární je udelenie súhlasu kompetentných antimonopolných autorít,“ konštatoval Častvaj.

PMÚ čaká na podnet

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zatiaľ nezačal so schvaľovaním vstupu EPH do Slovenských elektrární. Proces posudzovania koncentrácii začína totiž podľa hovorkyne PMÚ Miroslavy Štrbáňovej výlučne na podnet. To znamená, že na jeho začatie je potrebné, aby podnikatelia podali oznámenie koncentrácie. „Do dnešného dňa sme neobdržali oznámenie o koncentrácii,“ dodala Štrbáňová.

Dlhší a kratší schvaľovací proces

Ako dlho bude trvať protimonopolnému úradu, aby odobril vstup československých energetikov do slovenského dominantného výrobcu elektriny, bude závisieť od zložitosti celého procesu. Protimonopolný úrad môže vstup schváliť rýchlejšie, ale aj pomalšie. „Konanie môže mať dve fázy. Prvá fáza trvá 25 pracovných dní. V prípade, že koncentrácia vyžaduje hlbšiu analýzu, môže sa posunúť do druhej fázy, kde je lehota ďalších 90 pracovných dní,“ konštatovala Štrbáňová.

Založenie firmy HoldCo

Predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární prevezme novovzniknutá firma HoldCo. V nej budú mať zo začiatku 50-percentný podiel tak EP Slovakia, ako aj taliansky Enel. Československí energetici a Taliani tak budú vlastniť v Slovenských elektrárňach po 33 % akcií. Po dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by mala skupina EPH prevziať 100-percentnú kontrolu nad firmou HoldCo.

Dve fázy predaja

V prvej fáze predá Enel 50-percentný podiel na základnom kapitáli HoldCo spoločnosti EP Slovakia za 375 mil. eur, z čoho 150 mil. eur bude zaplatených pri vyrovnaní prvej fázy, zvyšných 225 mil. eur zaplatí EPH pri vyrovnávaní druhej fázy. Finálna suma môže byť iná, pretože sa podľa Častvaja pre jej určenie ešte použije mechanizmus úprav. Druhou fázou je uplatnenie predajnej alebo nákupnej opcie zo strany Enelu, resp. EP Slovakia. Opcie sa môžu uplatniť do 12 mesiacov po tom, čo elektráreň Mochovce dostane povolenie na skúšobnú prevádzku reaktorov tretieho a štvrtého bloku. Po uplatnení ktorejkoľvek opcie prevedie Enel zvyšných 50 % na základnom imaní HoldCo na EP Slovakia za ďalších 375 mil. eur. Táto suma bude splatná v okamihu vyrovnania predaja (closing) a tiež bude závisieť od mechanizmu úprav.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holdingSE Slovenské elektrárne