Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
4. augusta 2015 17:18 PlynAktuality od SITASITA

Engie chce spolupracovať na zvyšovaní kapacity Nord Streamu

Francúzska energetická firma údajne rokuje s Gazpromom o pripojení sa k skupine firiem presadzujúcich zväčšenie kapacity plynovodu.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom rokuje s francúzskou energetickou firmou Engie (bývalá GDF Suez) o tom, že sa pripojí k skupine plánujúcej rozšírenie kapacity plynovodu Nord Stream (Severný prúd), ktorý prepravuje plyn z Ruska do Nemecka cez Baltské more. Uviedli to tri zdroje oboznámené s problematikou. Záujem spoločnosti Engie o projekt nasleduje po tom, ako nemecká chemická skupina BASF minulý týždeň oznámila, že podpísala memorandum o porozumení v súvislosti s jej pripojením sa k skupine firiem, ktoré chcú zväčšiť kapacitu plynovodu.

„Gazprom a Engie rokujú, ale ešte sa nedosiahlo konečné rozhodnutie. Kľúčovou témou sú podmienky, za ktorých by sa Engie mohla stať členom skupiny,“ povedal jeden zo zdrojov s podmienkou zachovania anonymity. Gazprom v júni oznámil, že plánuje zväčšenie kapacity plynovodu Nord Stream. Európska komisia však uviedla, že Európska únia už má dostatočnú kapacitu plynovodov na dovoz plynu z Ruska, a že rozšírenie plynovodu Nord Stream musí byť v súlade so zákonmi EÚ.

Nemecké energetické firmy udržiavajú silné zväzky s Ruskom a tvrdia, že existujú presvedčivé podnikateľské dôvody pre to, aby trasu Nord Stream I doplnila trasa Nord Stream II. Analytici tiež hovoria, že Nord Stream sa osvedčil ako veľmi dôležitý pre zlepšenie energetickej bezpečnosti EÚ pri narušeniach dodávok cez Ukrajinu pre spory medzi Kyjevom a Moskvou o ceny plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame