Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS
23. októbra 2017 10:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetický zväz prekvapilo vyhlásenie štrajkovej pohotovosti

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska pôvodne navrhol, aby v budúcom roku rástli tarifné mzdy na úrovni inflácie, maximálne však o 1,5 %. Odborári požadujú navýšenie platov o 5 %.

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska považuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vedením Energeticko-Chemického odborového zväzu (ECHOZ) za nekorektné, absolútne neadekvátne a predčasné. „Proces kolektívneho vyjednávania podmienok dodatku ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na roky 2017 až 2019 ešte nebol ukončený a v súčasnosti je po dohode oboch partnerov vo fáze výberu sprostredkovateľa, prijateľného pre obe strany,“ uviedol generálny sekretár Zväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska Vladimír Tonka.

Nie všetci na to majú

Zamestnávatelia upozorňujú, že kolektívna zmluva je záväzná pre jedenásť spoločností združených vo zväze, pričom jednotlivé spoločnosti sú v značne rozdielnej ekonomickej kondícii. „Vzhľadom na skutočnosť, že medzi našimi členmi sú aj spoločnosti, ktoré sú len v minimálnom zisku, nárast tarifných miezd o 5 % je pre nich z ekonomického hľadiska neúnosný,“ zdôraznil Tonka. Podľa neho zväz energetikov sa nebráni tomu, aby mzdy na Slovensku rástli aj energetickým zamestnancom. „Avšak k rastu miezd je potrebné pristupovať individuálne v závislosti od ekonomických možností jednotlivých spoločností,“ upozornil Tonka.

Len o infláciu

Energetický zväz pôvodne navrhol, aby v budúcom roku rástli tarifné mzdy na úrovni inflácie, maximálne však o 1,5 %. Odborári požadujú navýšenie platov o 5 %. „Sme presvedčení, že vedeniu ECHOZ je veľmi dobre známe, že nie pre všetky spoločnosti je únosné a realizovateľné navýšenie tarifných miezd o 5 %. V liste adresovanom vedeniam spoločností združených vo zväze odborári informujú, že akceptujú, že v spoločnostiach, ktoré na to nemajú možnosti, určitá časť dohodnutého rastu tarifných miezd bude na úkor zníženia variabilných zložiek mzdy. S takýmto postupom absolútne nesúhlasíme, je to flagrantné nerešpektovanie princípov kolektívnych zmlúv. Navyše účelová úprava variabilnej zložky mzdy je nesystémové riešenie v oblasti nastavenia odmeňovacích systémov, ktoré boli dojednané oboma stranami,“ konštatoval Tonka.

Veria v dohodu

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska minulotýždňové kroky odborárov prekvapili. „Rokovania o podmienkach dodatku ku kolektívnej zmluve sme považovali za veľmi korektné a preto sme prekvapení vyhlásením štrajkovej pohotovosti. Napriek vyhláseniam ECHOZ budeme v procese kolektívneho vyjednávania naďalej postupovať konštruktívne a v prospech všetkých zamestnancov. Sme presvedčení, že v ďalšom procese vyjednávania sprostredkovateľ uzná naše argumenty a bude možné dospieť s vedením odborárov k zhode,“ uzavrel Tonka.

Niektorí odborári Energeticko-chemického odborového zväzu vyhlásili štrajkovú pohotovosť minulý týždeň, keď sa im nepodarilo dohodnúť so Zväzom zamestnávateľov energetiky Slovenska na raste miezd v budúcom roku. Na 26. októbra je zvolané mimoriadne zasadanie Konferencie predsedov odborového zväzu z energetickej sekcie, ktorá bude rozhodovať o ďalšom postupe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame