Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Infotherma
Ilustračné foto. Inforpres
21. septembra 2016 8:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skInforpres

Energeticky sebestačný dom

Dvadsiate štvrté pokračovanie medzinárodnej výstavy Infotherma.

Infotherma.jpg
Špičkové domáce a zahraničné novinky z odboru vykurovania, úspory energie a zmysluplného využívania obnoviteľných zdrojov budú v druhej polovici januára 2017 na ostravskom výstavisku náplňou dvadsiateho štvrtého ročníka medzinárodnej výstavy Infotherma.

Počet prezentujúcich sa firiem je každoročne limitovaný veľkosťou ostravského výstaviska a pohybuje sa okolo 360 vystavovateľov. Podobne tomu bude aj na Infotherme 2017 v dňoch 23. ‑ 26. januára 2017.

Na základe výsledkov tradičných návštevníckych ankiet najviac hlasov získavajú domáci a zahraniční výrobcovia a organizácie s vykurovacími systémami. Preto sa aj na Infotherme 2017 predstaví napríklad ucelený sortiment u nás vyrábaných aj dovážaných kotlov na tuhé palivá, plyn, biomasu, drevný plyn, elektrokotly a krby, mnohé z nich v prevádzke na vonkajších výstavných plochách.
Pretože náklady na tepelnú pohodu našich príbytkov predstavujú v rodinných rozpočtoch výraznú položku, je snahou predstaviť na výstave najrôznejšie možnosti úspory energie, pri zachovaní možného dostupného komfortu a nepoškodzovania životného prostredia. Najväčšie úniky tepla sú pochopiteľne cez obvodové plášte budov, okná, dvere, vetranie a pod. Preto významná plocha výstaviska bude venovaná izolačným hmotám, materiálom, výrobcom okien a dverí, zatepľovacím systémom a vetraniu. Na druhú stranu napríklad zatepľovanie a „hermeticky“ tesniace okná, najmä v starších objektoch, nemusia priniesť požadovaný efekt. Preto tiež časť poradenstva, či už vo vstupnom pavilóne alebo v kongresovom centre, bude venovaná nielen možným úsporám a technickým novinkám, ale súčasne aj zdravému bývaniu.

V podtitule výstavy sa okrem iného hovorí, že má záujem venovať sa zmysluplnému využívaniu obnoviteľných zdrojov. Hovoríme zmysluplnému preto, že za uplynulých dvadsaťtri rokov, kedy sa výstavy konajú, sme boli svedkami najrôznejších politických a lobistických tlakov, ktoré sa snažili vydávať za obnoviteľné zdroje často projekty a produkty, ktoré na svoju realizáciu spotrebovávali viac „tradičnej energie“, alebo produkcia z týchto projektov bola niekoľkonásobne drahšia než energie z klasických zdrojov. Určite niekoľko rokov bude štát a spotrebitelia platiť za energiu z centrálnych fotovoltaických elektrární vybudovaných na stovkách hektárov poľnohospodárskej pôdy niekoľkonásobne viac, než za energiu z iných zdrojov.

Pretože bez energie slnka, vody, ovzdušia, zemského jadra a pod. si do budúcnosti len ťažko vieme predstaviť náš bežný život, venujeme takmer jednu tretinu výstaviska práve firmám, ktoré sa obnoviteľným zdrojom venujú.

V júni roku 2016 bola dokončená realizácia unikátneho projektu novej kancelárskej budovy FENIX OFFICE CENTRA v Jeseníku. Jedná sa o nové administratívne centrum s takmer nulovou spotrebou energie v štandardoch roku 2020.  Ideovým zámerom projektu je ukázať budúcnosť  energetiky, ktorá bude prepojovať budovy s takmer nulovou  spotrebou energie (BNSE) s chytrou distribučnou sieťou. Väčšinu spotreby energií budov pritom pokryjú obnoviteľné zdroje energie – najmä strešné fotovoltaické elektrárne (FVE) v kombinácii s batériami. Cieľom projektu je v praxi preveriť možnosti spolupráce strešných FVE s domovými batériami a distribučnou chytrou sieťou („Smart Grid“). Testovanie bude trvať takmer dva roky z dôvodu preukázania výhodnosti tohto inovatívneho riešenia pre užívateľa objektu a súčasne pre prevádzkovateľa energetickej distribučnej siete.

Dlhodobou víziou je vytvorenie podmienok pre vznik nového tarifu (objekty s domovými batériami) pre budovy, ktoré budú fungovať v režime „Smart Grid“. To znamená, že v dobe nadbytku energie budú batérie dobíjané za zvýhodnených podmienok zo siete a v dobe špičiek batérie umožnia úplné alebo čiastočné pokrytie spotreby energie  objektu. Ukážka časti tohoto projektu bude predstavená vo vstupnej expozícii na výstave Infotherma 2017.

Nemalú zásluhu na popularizácii výstavy, už od jej prvopočiatkov v roku 1994, má úzka a neformálna spolupráca s desiatkami mediálnych partnerov prakticky v priebehu celého roka, kedy sa výstava pripravuje. Príkladom v súčasnej dobe je internetová hlasovacia súťaž pripravovaná v spolupráci s internetovým portálom TZB-info „Novinky Infothermy 2017, patenty a vynálezy“. Tak ako v predchádzajúcom ročníku budú exponáty, ktoré získajú najviac hlasov, umiestnené vo vstupnom pavilóne s komentárom o ich novostiach, prednostiach a so zdôvodnením, prečo boli do tejto prestížnej prehliadky vybrané.

Každý ročník výstavy prináša návštevníkom celý rad námetov, dotazov a pripomienok, ktoré návštevníci diskutujú priamo s vystavovateľmi. Je však veľa tém, na ktoré nie je v danú dobu jednoznačná odpoveď, a preto sa týmito otázkami budú zaoberať celoštátne konferencie. Na Infothermu 2017 sa pripravujú konferencie s témami Smart Home (Chytrý dom), Energetická sebestačnosť – fotovoltaika, batérie, Novinky v tepelných čerpadlách a pod.

Operatívnemu priestoru pre besedy, diskusie a polemiky bude venovaná malá sála vo vstupnom pavilóne. Debaty sa tu povedú napr. o novinkách vo vykurovaní rodinných domov, správnemu umiestneniu a výpočtu solárnych kolektorov, ako vybrať najvhodnejšieho dodávateľa elektriny a plynu, nových cenách plynu a elektriny pre rok 2017, prevádzke komínov a dymovodov, novinkách v diagnostike stavieb, dotačných programoch, podlahovom vykurovaní, nízkoenergetickej a pasívnej výstavbe, tepelných čerpadlách a solárnych ohrevoch v jednom systéme, akumulácii tepla, novinkách pri výstavbe krbov a kozubov.

Srdečne Vás pozývame na výstavu Infotherma, na ktorej sa v uplynulých rokoch prezentovalo 6301 vystavovateľov a výstavy navštívilo viac ako pol milióna návštevníkov.

Všetko o výstave a vystavovateľoch nájdete na www.infotherma.cz.

Agentura Inforpres, organizátor výstavy Infotherma.

info@infotherma.cz

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies