Energetický holding asi vznikne. Hľadajú miesto pre šéfa SIS.

27. júna 2016 12:29
vEnergetike.sk/SITA

Šéfom štátneho energetického holdingu by sa mal stáť Ján Valko.

žiarovka Slovensko
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Štátny energetický holding, ktorý mal vzniknúť ešte počas bývalej vlády, zrejme nakoniec štát založí. Podľa informácií agentúry SITA by sa mal totiž jeho šéfom stať súčasný riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ján Valko.  Nebola by to jeho prvá skúsenosť s energetikou, keďže Valko už zastával funkciu šéfa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Po marcových parlamentných voľbách sa taktiež istý čas hovorilo, že by sa mohol stať predsedom predstavenstva štátneho Slovenského plynárenského priemyslu.

Bývalá vláda Roberta Fica uvažovala o založení štátneho energetického holdingu už počas ministrovania svojo prvého ministra hospodárstva Tomáša Malatinského. Holding mal spravovať všetky podiely štátu v energetických podnikoch. Štát chcel prostredníctvom energetického holdingu taktiež spätne nakupovať akcie energetických podnikov, ktoré by v budúcnosti chceli predávať zahraniční investori.

Bývalý minister Malatinský však priznal, že spätné skupovanie akcií nebolo primárnou myšlienkou tohto projektu. Primárna myšlienka bola, že štát prostredníctvom takéhoto holdingu by napríklad vedel upísať akcie cez burzu v nejakom menšom pomere a získané zdroje investovať napríklad do rozvoja teplárenstva.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?