Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina úspory domácnosť
Ilustračné foto. pexels.com
22. marca 2017 18:50 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA/vEnergetike.sk

Energetické štítky na elektrospotrebičoch sa zmenia. A+++ bude minulosťou.

Europarlament a Rada Európskej únie sa dohodli, že súčasné označenia energetickej efektívnosti elektrospotrebičov A+++ až G nahradia označenia A až G. Má to byť jasnejšie a užívateľsky jednoduchšie.

Označenie energetickej účinnosti domácich elektrospotrebičov v Európskej únii sa bude meniť. Súčasné označenia výrobkov A+++ až G budú nahradené označeniami A až G. V stredu sa na tom dohodli Európsky parlament a Rada Európskej únie, podľa ktorých tak bude označenie jasnejšie a užívateľsky jednoduchšie. „To spôsobí, že energetické označenia budú zrozumiteľnejšie a spotrebitelia budú lepšie informovaní pri nákupoch elektrospotrebičov,“ píše sa v tlačovej správe Európskej komisie.

Navrhované zmeny vychádzajú zo spotrebiteľských prieskumov, podľa ktorých približne 85 % občanov Európskej únie hľadí pri nákupe výrobkov na označenia energetickej účinnosti. „Označenia tých najlepších v rozmedzí kategórií A+ až A+++ boli zavádzajúce a skrývali potenciálne zásadné rozdiely v energetickej úspornosti,“ konštatuje komisia s tým, že poskytnutie prístupnejších informácií o energetickej spotrebe domácich spotrebičov má zákazníkom uľahčiť identifikáciu najúspornejších spotrebičov a zároveň prispieť k realizácii energetických a klimatických cieľov do roku 2020 a 2030.

„Vítam dohodu o novom označovaní energetickej účinnosti domácich elektrospotrebičov, ktorú sme avizovali ako súčasť stratégie Energetickej únie spustenej vo februári 2015. Prax, a hlavne skúsenosti ukázali, že bude lepšie sa vrátiť ku stupnici označovania energetickej účinnosti výrobkov od A po G, ktorú sme  aktualizovali vzhľadom na neustály rozvoj technológií, ktoré prinášajú čoraz modernejšie výrobky na trh,“ komentoval rozhodnutie europarlamentu a rady eurokomisár pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Ako dodal, predpokladá sa, že nové označenia energetickej účinnosti môžu domácnostiam ušetriť ročne až 480 eur, zvýšiť celkové ročné zisky výrobcov a predajcov o viac ako 10 miliárd eur a ušetriť ročnú spotrebu energie v rozsahu spotreby troch pobaltských štátov.

O čo v rámci nového označovania ide:

  • Návrat k jasnejšiemu označovaniu tried A až G, odstránením komplikovaných tried A+ až A+++ zo súčasných energetických označení v presne vymedzenej časovej lehote;
  • Zavedenie registračnej databázy produktov na podporu aktivít členských štátov pre dohľad nad trhom; Odhaduje sa, že 10 až 25 percent výrobkov na trhu nespĺňa požiadavky označovania energetickej efektívnosti a kvôli tomuto nesúladu sa nevyužije približne 10 percent predpokladaného objemu úspor energie. Je to prinajmenšom čiastočne spôsobené nedostatočným presadzovaním predpisov zo strany národných orgánov dohľadu nad trhom. Vďaka databáze budú štítok a kľúčové informácie o výrobkoch k dispozícii aj spotrebiteľom a predajcom, čím získajú lepší prehľad o energetickej účinnosti domácich spotrebičov.

Zdroj: Európska komisia

Ak vás táto téma zaujíma, viac informácií nájdete na stránke Európskej komisie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame