Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Bosch
21. júla 2014 15:11 OstatnéPoradňa od vEnergetikeSITA

Energetické štítky budú zdobiť aj vysávače. Už onedlho.

Energetické štítky na vysávačoch budú od septembra spotrebiteľa informovať napríklad o ich účinnosti vysávania. Výrobcovia však už nebudú môcť uviesť na trh vysávače s vyšším výkonom ako 1 600 wattov.

Vysávače už budú musieť mať onedlho svoj energetický štítok. Podobný ako majú chladničky alebo práčky. „S platnosťou od 1. septembra 2014 musia mať všetky vysávače dodávané výrobcami na trh v rámci Európskej únie nový energetický štítok. Najväčšou zmenou, ktorú štítky prinesú, je povinnosť výrobcov uvádzať na trh výhradne vysávače s maximálnym výkonom 1 600 wattov,“ informoval výrobca domácich spotrebičov, firma Bosch.

Majú uľahčiť život

Energetické štítky na vysávačoch budú spotrebiteľa informovať o ich energetickej triede, účinnosti vysávania kobercov a tvrdých podláh, hlučnosti a prachových emisiách. „Spotrebitelia sa tak budú môcť jednoduchšie rozhodnúť pre výrobok, ktorý najviac vyhovuje ich individuálnym potrebám,“ dodala firma. Podľa nej najdôležitejším kritériom pri výbere nového vysávač by mala byť úroveň výkonu čistenia, teda trieda účinnosti vysávania. „Svoju úlohu však zohrávajú aj osobné preferencie. Ľudí žijúcich vo veľkom dome môže viac zaujímať napríklad dĺžka kábla alebo objem vrecka či nádoby na prach. Energetická trieda je preto aj napriek svojej dominantnej pozícii na štítku len jednou z mnohých hodnôt,“ konštatovala spoločnosť.

Čo konkrétne nájdete na štítku?

Najdôležitejšie informácie o energetických štítkoch na vysávačoch:

– od 1. septembra 2014 budú štítkom označené všetky vysávače uvádzané na trh v EU. Po tomto dátume výrobcovia nemôžu uviesť na trh vysávač s výkonom nad 1600 watov.

– na novom energetickom štítku na vysávače je možné porovnať na prvý pohľad energetickú triedu, účinnosť vysávania tvrdých podláh a kobercov, hlučnosť a prachové emisie.

– štítok s rozmermi 75 mm x 150 mm musí byť umiestnený na dobre viditeľnom mieste.

– všetky farby a grafika štítka sú záväzné a nie je možné ich individuálne meniť.

– používanie a predaj vysávačov výrobcami uvedených na trh pred 1. septembrom 2014 a výrobkov, ktoré sú zatiaľ v obehu, budú možné aj po povinnom zavedení štítka. Od tohto dátumu však výrobcovia nemôžu uvádzať na trh spotrebiče bez európskeho energetického štítka.

– EU umožňuje použitie štítka aj niekoľko mesiacov pred záväzným termínom.

Najviditeľnejšou hodnotou uvádzanou na štítku bude energetická trieda rozdelená od najvyššej triedy A po najnižšiu G. Výrobca vysávačov však upozorňuje, že nie je možné považovať energetickú triedu za hlavné kritérium pri nákupe vysávača, pretože v skutočnosti neprináša žiadne informácie o tom, ako účinne prístroj vysáva. „Spotrebič triedy A s výkonom 850 wattov môže vysávať veľmi dobre, môže však dosahovať aj mimoriadne neuspokojivé výsledky,“ upozornila firma. V spodnej časti štítka budú informácie o účinnosti vysávania spotrebiča, teda ako dobre vysáva prach. Účinnosť bude ohraničená škálou od A po G a bude sa udávať osobitne na tvrdé povrchy, ako je napríklad dlažba či drevené podlahy, a zvlášť na koberce. V neposlednom rade spotrebitelia nájdu na štítku aj to, do akej triedy prachových emisií patrí ich potenciálne nový spotrebič. Trieda prachových emisií vyjadruje mieru čistoty odvádzaného vzduchu, a bude na štítku ohraničená taktiež škálou od A – najkvalitnejšia až po G. Spotrebitelia sa budú môcť zo štítka dozvedieť aj o hlučnosti vysávača. Udávaná bude v decibeloch.

Usporíme na energiách?

Zatiaľ nie je jasné, aké úspory pri spotrebe elektriny prinesú nové pravidlá pri vysávačoch. „Vzhľadom na zatiaľ relatívne krátku históriu využívania vysávačov bude ťažké porovnať energetickú účinnosť z hľadiska možného zníženia účtov za energie v priemernej domácnosti. Tieto úspory budú mať pozitívny dopad iba v podobe zníženia celkovej spotreby energie v prepočte na celkový počet domácností v Európskej únii,“ konštatovala firma Bosh.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies