Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
7. októbra 2013 16:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetické firmy chcú podávať kontrolné výkazy k DPH neskôr

Energetické a telekomunikačné spoločnosti by chceli posunúť termín elektronického podávania kontrolných výkazov k dani z pridanej hodnoty (DPH). Obávajú sa totiž, že nestihnú prispôsobiť svoje IT systémy. Takzvané kontrolné výkazy k DPH chce zaviesť Ministerstvo financií SR (MF) v novele zákona o dani z pridanej hodnoty, o ktorej by mal parlament rokovať v druhom čítaní na svojej októbrovej schôdzi. Až po schválení tejto novely určí rezort financií vzor výkazu. Prvý kontrolný výkaz by pritom mali platitelia DPH podať do 25. februára. Spoločnosti už zaslali ministerstvu list, v ktorom ho žiadajú o posunutie účinnosti podávania výkazov z 1. januára na 1. júl budúceho roka.

„Prax ukazuje, že zmeny vo vnútropodnikových finančných systémoch ako aj úpravy súvisiacich postupov a procesov si vyžadujú dôslednú prípravu a podstatne dlhší čas, ako predpokladá legislatívny návrh,“ uvádza sa v liste, ktorý má agentúra SITA k dispozícii. Firmy sa obávajú vysokých pokút, ktoré im hrozia za nepodanie kontrolného výkazu k DPH. V prípade nesplnenia tejto povinnosti hrozí platcovi DPH pokuta do výšky 10 tisíc eur a pri opakovanom porušení až do výšky 100 tisíc eur.

„Našim zámerom nie je brániť úsiliu rezortu financií úspešne bojovať proti nekalým daňovým praktikám v oblasti DPH. Je však prirodzené očakávať, že práve štát bude ten, ktorý bude rešpektovať reálne možnosti podnikateľov, a že jeho prejavom kolegiality, ktorú sám žiada vo forme dobrovoľného a včasného plnenia daňových povinností, bude napríklad aj poskytnutie dostatočného časového priestoru pre podnikateľov na oboznámenie sa s novou platnou legislatívou, vyžadujúcou si tak zásadné a náročné úpravy IT systémov,“ uviedli spoločnosti, ktoré sú pripravené obrátiť sa v prípade neúspechu aj na Kanceláriu prezidenta SR, ktorý má právo novelu vrátiť späť do parlamentu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame