Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto. iosphere/freedigitalphotos.net
21. augusta 2015 12:19 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Energetické firmy budú v ďalších rokoch v zisku

Ministerstvo financií počíta aj v nasledujúcich štyroch rokoch s dividendami od energetických podnikov, v ktorých štát vlastní akcie. Všetky firmy by sa mali udržať v sledovanom období v zisku.

Slovenským energetickým podnikom, v ktorých je štát akcionárom, by sa malo v nasledujúcich rokoch dariť. Ministerstvo financií SR predpokladá vo svojom návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018, že všetky energetické podniky s účasťou štátu budú v zisku aj v nasledujúcich štyroch rokoch, vrátane tohto roku. Budú tak nemalou čiastkou prispievať vo forme dividend do štátnej kasy.

Najstabilnejšie by mali podľa plánov zverejnených v návrhu rozpočtu v spomínanom období hospodáriť spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), Transpetrol, Stredoslovenská energetika (SSE) či Východoslovenská energetika (VSE). Naopak, turbulentné časy, či už pozitívneho alebo negatívneho charakteru, čakajú firmy ako Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), Západoslovenská energetika (ZSE) a Slovenské elektrárne (SE).

Zisk firmy SEPS by mal byť nad 30 miliónmi eur

Firma SEPS by mala v tomto roku dosiahnuť hospodársky výsledok v objeme 33 miliónov eur. V budúcom roku by mal byť na úrovni necelých 33 miliónov eur. V rokoch 2017 a 2018 by mal hospodársky výsledok slovenského prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy nepatrne klesnúť na hodnoty okolo 31 miliónov eur. Hospodársky výsledok slovenského prepravcu ropy, spoločnosti Transpetrol, by sa mal v najbližších štyroch rokoch pohybovať v stabilnej výške niečo vyše 7 miliónov eur.

Stredoslovenská energetika by mala podľa plánov dosiahnuť v tomto roku hospodársky výsledok v objeme necelých 61 miliónov eur. V budúcom roku by mal klesnúť na úroveň 57 miliónov eur, aby sa o rok neskôr vrátil znova na hodnoty okolo 60 miliónov eur. Východoslovenskí energetici z firmy VSE očakávajú podľa zverejnených údajov v návrhu rozpočtu verejnej správy v tomto roku hospodársky výsledok na úrovni 66 miliónov eur. V budúcom roku by mal klesnúť na 60 miliónov eur a v roku 2017 by sa mal zvýšiť na viac ako 62 miliónov eur.

Zisk ZSE by mal po poklese rásť

Vylepšovať hospodársky výsledok by sa malo dariť postupne firme ZSE. Tá má podľa plánov ukončiť tento rok s hospodárskym výsledkom v objeme 59 miliónov eur. V budúcom roku by mal klesnúť na 57 miliónov eur, ale v ďalšom roku by mal vzrásť na 67 miliónov eur. V roku 2018 by sa mal hospodársky výsledok západoslovenských energetikov pohybovať na úrovni 73 miliónov eur.

Neľahké obdobie podľa údajov zverejnených v návrhu rozpočtu verejnej správy čaká Slovenské elektrárne a firmu JAVYS. Hospodársky výsledok slovenského dominantného výrobcu elektriny by mal z tohtoročných 360 miliónov eur klesnúť na budúcoročných 130 miliónov eur. V roku 2017 by sa mal hospodársky výsledok Slovenských elektrární pohybovať už len v objeme 35 miliónov eur.

Štátna akciová spoločnosť JAVYS, ktorá má okrem iného na starosti vyraďovanie jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach, by mala podľa zverejnených plánov tohtoročný hospodársky výsledok na úrovni 12,5 milióna eur zveľadiť na budúcoročných 16 miliónov eur. V rokoch 2017 a 2018 sa však predpokladá rapídny pokles hospodárskeho výsledku na úrovne 7, respektíve 5 miliónov eur.

V návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018 sa spomína aj Slovenský plynárenský priemysel, ktorý je v stopercentnom vlastníctve štátu. Zverejnený je však iba údaj tohtoročného očakávaného hospodárske výsledku, a to v objeme 325 miliónov eur. Pre ďalšie roky nie sú údaje o hospodárskom výsledku pri tejto spoločnosti uvedené. „Údaje nie sú k dispozícii a budú známe po schválení obchodných plánov orgánmi spoločností,“ konštatoval rezort financií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame