Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ekologický dom FreeDigitalPhotos.net
15. decembra 2013 14:14 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Energetické certifikáty budov spotrebiteľov nezaujímajú

Internetový prieskum Západoslovenskej energetiky ukázal, že energetické certifikáty pozná len štvrtina opýtaných, zvyšok o nich len počul, alebo ich nepozná vôbec.

Slovenskí spotrebitelia patria medzi tých, ktorí stále hľadajú cestu k väčšej úspore na energiách. Podľa prieskumu dodávateľskej spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE), až 97 % opýtaných sa zaujíma o tému úspor energií. Slovenskí spotrebitelia však ešte neobjavili možnosti úspor aj vďaka energetickým certifikátom budov. Pritom povinnosť energetickej certifikácie budov je v platnosti už šesť rokov. „Stále sú však vnímané hlavne ako nutnosť ku kolaudácii alebo k predaju nehnuteľnosti. Ďalej sa s nimi nepracuje, hoci tento dokument v sebe nesie ďalšie odporúčania, ako zvýšiť energetickú hospodárnosť stavby,“ uviedla vedúca produktového manažmentu Tatiana Tilňaková.

Internetový prieskum ZSE ukázal, že energetické certifikáty pozná len štvrtina opýtaných, zvyšok o nich len počul, alebo ich nepozná vôbec. Ak by pritom spotrebitelia pracovali s energetickými certifikátmi budov, mohli by usporiť na energiách oveľa viac. „Zmenou svojho správania, napríklad znížením teploty, úplným vypínaním televízorov či počítačov, alebo využívaním práčky či umývačky na 100 % možno dosiahnuť úsporu v desiatkach eur ročne. Energeticky hospodárny dom v triede A dokáže v porovnaní s domom v triede C ušetriť za rok na výdavkoch za energie viac ako tisíc eur,“ konštatoval jeden z najväčších dodávateľov energií.

Vzor energetického certifikátu.
ZSE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame