Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík SITA
7. marca 2013 0:00 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od SITASITA

Energetické Centrum porušovalo podľa regulátora zákon

Alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Energetické Centrum, a.s., porušoval zákon. „U kontrolovaného subjektu sme zistili porušenie zákona vo veľkom rozsahu, a to tak pri dodávke elektriny alebo plynu. Tých porušení bolo niekoľko desiatok. Niektoré sú menej závažné, niektoré viac,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík.

Regulačný úrad dostal od spotrebiteľov takmer šesťsto sťažností, najviac ich prišlo minulý rok. Alternatívny dodávateľ energií porušoval zákon napríklad v tom, že svojim odberateľom dodával energie za ceny neschválené regulátorom. „Zachytili sme faktúry, na ktorých bola cena prekročená až o 300 %,“ dodal Holjenčík. Spoločnosť taktiež podľa regulačného úradu nedodržiavala lehoty na reklamácie, nepodávala úradu potrebné informácie, či sa vyhýbala vracaniu preplatkov.

Regulátor vykonával kontrolu v spoločnosti Energetické Centrum od septembra minulého roka. Po zhruba polroku kontroly ukončil. Kontrolovaný alternatívny dodávateľ energií bude mať teraz dva týždne na vyjadrenie. Následne bude správne konanie, v ktorom úrad uloží firme pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 10 mil. eur. Regulačný úrad kontroloval aj ostatných alternatívnych dodávateľov. Podľa Holjenčíka však úrad, u nich nezistil závažné porušenia zákonov.

Nový majiteľ Energetického Centra, firma Cromicron, dostala správu o kontrole a vyjadrí sa k nej v lehote, ktorú jej dáva zákon, teda do 14. marca. „Hoci sa výčitky ÚRSO týkajú obdobia pred naším vstupom do spoločnosti Energetické Centrum, je nám ľúto, ak spoločnosť pochybila. Energetické Centrum sme prevzali na začiatku februára a pochybenia, na ktoré poukazuje ÚRSO, teraz analyzujeme a preverujeme. Ako nový vlastník sme s Regulačným úradom už začali rokovania,“ informovala firma Cromicron. Spoločnosť už napríklad začala riešiť kvalitu dodávaných služieb a vyhlásila výberové konanie na zákaznícke služby a tiež ihneď ukončila spoluprácu s obchodnými zástupcami, ktorí robia podomový predaj v rozpore s jej presvedčením.

Energetické Centrum je dodávateľom elektrickej energie a zemného plynu. Na slovenskom trhu pôsobí už tretí rok. Má približne 130 tisíc klientov, spolu s českým Energetickým Centrom má viac ako 260 tisíc zákazníkov. Spoločnosť Energy Supplier No. 1 sa rozhodla predať novému investorovi slovenské aj české Energetické Centrum. Novým vlastníkom alternatívneho dodávateľa energií sa od februára 2013 stala švajčiarska spoločnosť Cromicron.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame