Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský počas rokovania vlády
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský počas rokovania vlády SITA
12. mája 2014 14:09 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetická politika prešla tripartitou. Smeruje na vládu.

Vládny kabinet by sa mal energetickou politikou zaoberať do konca júna tohto roka.

Energetická politika SR sa pomaly blíži na rokovanie vlády. V pondelok sa s ňou oboznámili sociálni partneri združení v Hospodárskej a sociálnej rade SR. Ako uviedol po rokovaní tripartity minister hospodárstva Tomáš Malatinský, energetická politika má už za sebou proces pripomienkovania ako aj environmentálne posudzovanie. Podľa slov Malatinského sa vládny kabinet bude zaoberať energetickou politikou, ktorá definuje hlavné ciele a priority energetického sektora do budúcnosti, do konca júna tohto roka. „Na tripartite ešte na záver prišli sociálni partneri s nejakými námetmi, ktoré boli z veľkej časti akceptované,“ povedal Malatinský.

Nová jadrovka v Bohuniciach

Energetická politika (EP) napríklad počíta s výstavbou novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Okrem výstavby tohto energetického zdroja počíta nová energetická politika aj s projektom vodnej elektrárne Sereď a s výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ. Podľa návrhu EP elektrická energia vyrobená z obnoviteľných zdrojov energií by sa po roku 2020 už nemala podporovať vyššími výkupnými cenami. „Budú uprednostňované tie druhy obnoviteľných zdrojov, ktoré nevykazujú fluktuáciu výroby, a ktorých výkupné ceny budú najbližšie trhovým,“ uvádza sa v stratégii.

Ropovod do Rakúska

Ministerstvo hospodárstva zahrnulo do EP aj projekt ropovodného prepojenia medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom. Ropovod Bratislava-Schwechat Pipeline má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni. Podľa návrhu energetickej politiky je strategickým projektom v oblasti ropy aj rekonštrukcia ropovodu Adria.

V plynárenstve nemá Slovensko podľa návrhu EP do budúcnosti veľké nové plány. Medzi najväčšie a najdôležitejšie projekty v oblasti plynárenstva zaradilo ministerstvo hospodárstva výstavbu plynovodov s Poľskom a Maďarskom. Ide však už o známe projekty, ktoré sú viac či menej rozpracované. Systém centrálneho zásobovania teplom sa dočká podpory zo strany štátu. Aspoň to vyplýva z EP, podľa ktorej by sa mal v najbližšom období prepracovať legislatívny rámec pre sektor centrálneho zásobovania teplom.

Znova Ficov kabinet

Nová energetická politika definuje hlavné ciele a priority energetického sektora do roku 2035 s výhľadom na rok 2050. Slovensko by sa v súčasnosti malo stále riadiť energetickou politikou schválenou ešte v roku 2008 počas vládnutia prvého kabinetu Roberta Fica. Čiže smerovanie Slovenska v oblasti energetiky udáva v ostatných rokoch len vládny kabinet Roberta Fica.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies