Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická efektívnosť
Ilustračné foto pixabay.com
27. júna 2018 12:58 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetická efektívnosť. Priorita vlády v ďalšom desaťročí.

Slovensku sa v novom tisícročí podarilo znížiť energetickú náročnosť o takmer 51 %.

Znižovanie energetickej náročnosti, respektíve energetická efektívnosť je jednou z priorít hospodárskej politiky Slovenska do roku 2030. Vyplýva to zo stratégie hospodárskej politiky, ktorú v stredu schválila vláda. Energetická efektívnosť je podľa ministerstva hospodárstva jediným “zdrojom“ energie, ktorý súčasne spĺňa ekonomické, energetické a environmentálne ciele. „Predstavuje morálny záväzok voči súčasnej, ako aj budúcej generácii a je jedným zo základných aspektov trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. Pre domácnosti, služby a podniky znamená znižovanie energetickej náročnosti nižšie náklady na zabezpečenie energetických potrieb, a tým aj zvýšenie konkurencieschopnosti, ako aj kvality života a životného prostredia občanov,“ myslí si rezort hospodárstva, ktorý vypracoval stratégiu hospodárskej politiky.

Obehové hospodárstvo

V súvislosti so znižovaním energetickej náročnosti by mala podľa ministerstva dominovať snaha o implementáciu energeticky efektívnych opatrení v priemysle a riešení zodpovedajúcich obehovému hospodárstvu. „Pozornosť je potrebné venovať najmä využívaniu zbytkovej energie z technologických procesov na pokrytie potreby energie, a to obzvlášť tepla z výroby chladu a z výroby stlačeného vzduchu a tepla z výrobných technológií, ktoré sa v súčasnosti odovzdáva do okolitého prostredia,“ dodalo ministerstvo.

Energetická náročnosť Slovenska má počas ostatných pätnástich rokov klesajúci trend. Slovensku sa v novom tisícročí podarilo znížiť energetickú náročnosť o takmer 51 %. Tento pozitívny vývoj ministerstvo pripisuje úspešnej reštrukturalizácie priemyslu, zavedeniu nízkoenergetických výrobných procesov v priemysle a zlepšovaniu tepelno-technických vlastností budov a obmene spotrebičov za úspornejšie.

„Slovenská republika má však napriek tejto skutočnosti siedmu najvyššiu energetickú náročnosť na základe stálych cien v EÚ. Tento fakt je daný najmä štruktúrou priemyslu v SR, kde má veľký podiel priemysel s vysokou energetickou náročnosťou,“ doplnil rezort hospodárstva.

Doprava zaostáva

Na znižovaní konečnej energetickej spotreby Slovenska sa za posledných desať rokov podieľali najmä sektory domácností a priemyslu. Jediný sektor s naďalej rastúcou spotrebou energie je doprava. Nižšia spotreba domácností je výsledkom výmeny spotrebičov za energeticky účinnejšie a intenzívnym zatepľovaním bytových domov.

„Dlhodobý nárast spotreby energie v doprave je zapríčinený stále rastúcim počtom evidovaných motorových vozidiel, a s tým súvisiaci zvyšujúci sa počet prepravených osôb individuálnou automobilovou dopravou a pokles využívania verejnej osobnej dopravy, ako aj nárast výkonov cestnej nákladnej dopravy presunom prepravy tovarov z energeticky menej náročných dopravných módov na cestnú dopravu,“ konštatovalo ministerstvo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame