Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia OZE
Ilustračné foto RWE
2. marca 2018 11:02 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Energetická agentúra rozdelila bratislavským domácnostiam 770 tisíc eur

Príspevky získali domácnosti na 136 slnečných kolektorov, 183 tepelných čerpadiel a šesť kotlov na biomasu.

Slovenské domácnosti žijúce v Bratislavskom kraji majú menší záujem o dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) ako domácnosti z ostatných regiónov Slovenska. Kým prideľovanie dotácií domácnostiam z mimo Bratislavského kraja trvá zakaždým len niekoľko minút, prideľovanie dotácií domácnostiam z Bratislavského kraja aj niekoľko hodín. Stalo sa už, že domácnosti z okolia hlavného mesta ani nevyčerpali pridelenú sumu na dotácie. Nasvedčuje tomu aj dvadsiate kolo projektu Zelená domácnostiam, ktoré trvalo viac ako päť hodín.

Do mesiaca

V tomto kole vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 325 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla. Domácnosti si rozdelili 770 tisíc eur. „Príspevky získali domácnosti na 136 slnečných kolektorov, 183 tepelných čerpadiel a šesť kotlov na biomasu,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Domácnosti majú 30 dní od vydania poukážky, aby ich spolu so zmluvami odovzdali zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace.

Najbližšie kolo

Najbližšie 21. kolo projektu Zelená domácnostiam bude určené iba pre kotly na biomasu v mimobratislavských regiónoch. Vyhlásené bude 13. marca s alokáciou 2,35 milióna eur. „Ďalšie kolá určené pre domácnosti v mimobratislavských regiónoch budú podľa harmonogramu vyhlásené v apríli,“ spresnil Jurikovič.

Do konca februára tohto roku bolo preplatených 11 891 poukážok v celkovej hodnote viac ako 26,4 milióna eur. V súčasnosti SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame