Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZSE Marek Tomeš
Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje pre domácnosti vEnergetike.sk
27. augusta 2015 10:22 OstatnéRozhovory od vEnergetikeSITA

Energetici zo ZSE podávajú pomocnú ruku pri zelenej dotácii

Začiatkom augusta sa slovenské domácnosti dozvedeli prvé detaily dotačnej schémy na podporu obnoviteľných zdrojov energie pre domácnosti. O podrobnostiach získania podpory a ponuke ZSE sme sa rozprávali s Marekom Tomešom, odborníkom na obnoviteľné zdroje pre domácnosti.

Slovenská inovačná a energetická agentúra nedávno zverejnila schému na získanie dotácie na využívanie OZE pre domácnosti. Ako túto schému hodnotíte?

Schéma, ktorú pripravila agentúra SIEA, je veľmi profesionálne spracovaná. Na druhej strane, je to prvýkrát, keď o dotácie z eurofondov môžu žiadať priamo domácnosti a teda je pochopiteľné, že samotný proces môže pôsobiť zložitejšie. Hlavným pozitívom schémy je výška dotácií, ktorá výrazne zvyšuje atraktivitu obnoviteľných zdrojov.

Čo majú záujemcovia z radov domácností urobiť, ak sa chcú uchádzať o podporu?

Samotné domácnosti sa zatiaľ o podporu priamo uchádzať nemôžu. Momentálne prebieha registrácia tzv. oprávnených zariadení. O podporu vo forme poukážok budú môcť domácnosti žiadať až následne. Záujemcovia však môžu našu spoločnosť kontaktovať už dnes prostredníctvom webovej stránky. V krátkom čase budeme registrovaných záujemcov kontaktovať s cieľom získať od nich detailnejšie informácie o ich energetických potrebách, ktoré vyhodnotíme a zákazníkovi vypracujeme konkrétnu ponuku.

Aké konkrétne riešenia pripravuje ZSE?

Hľadali sme také riešenia, ktoré na základe prieskumu spĺňajú očakávania väčšiny zákazníkov a ktoré môžu domácnosti inštalovať aj bez väčšieho zásahu do konštrukcie domu. Primárne sa budeme venovať trom skupinám zariadení, ide o fotovoltické zariadenia rôznych typov tzv. on-grid, hybridné s batériou, pre ohrev vody, solárne kolektory a tepelné čerpadlá. Samozrejme, máme variantné riešenia pre strechy šikmé aj ploché, ako aj menšie a väčšie, a tiež pre tých zákazníkov, ktorí uprednostňujú inštaláciu mimo strešnej plochy.

Keďže záujemcovia sa môžu u vás už registrovať, viete povedať, o aké konkrétne riešenia je najväčší záujem?

Veľký dopyt je predovšetkým po fotovoltike, za ktorou tesne nasledujú solárne kolektory, tretími v poradí sú tepelné čerpadlá. Z našich informácií vyplýva, že zákazníci sú motivovaní predovšetkým možnosťou ušetriť a tiež sa správať šetrne k životnému prostrediu. Najčastejšou požiadavkou je riešenie ohrevu úžitkovej vody bez výrazného zásahu do stavby. Z tohto dôvodu sme pripravili na výber niekoľko možností, pri ktorých ide v podstate len o výmenu existujúceho zásobníka s novým pripojením. Ďalšou z vecí, na ktorú sa zákazníci pýtajú, je kompletnosť riešenia. Chcú vedieť, či im nevzniknú ešte ďalšie poplatky a náklady. Naše ceny vo vypracovanej ponuke budú samozrejme konečné vrátane montáže a dopravy.

Aké informácie a údaje by si mal zákazník pripraviť a premyslieť vopred?

Pre prípravu serióznej a podrobnej ponuky je potrebné prihliadnuť na množstvo faktorov. Napríklad počet ľudí v domácnosti, orientáciu a disponibilnú plochu strechy, typ krytiny a podobne. Našim zákazníkom preto budú k dispozícii poradcovia na ZSE Centrách a tiež špecialisti priamo v teréne pre obhliadku a konzultácie priamo na mieste. Riešenia, ktoré sme pripravili, sú navrhnuté tak, aby zákazníka neodradila nedostatočná znalosť problematiky a administratívna náročnosť. ZSE urobí analýzu potrieb, pripraví ponuku a následne vybaví všetko za neho.

Oblasť obnoviteľných zdrojov je pre slovenské domácnosti ešte stále pomerne veľká neznáma. Ako sa má spotrebiteľ v problematike čo najrýchlejšie zorientovať?

Pokiaľ má byť navrhnuté riešenie pre zákazníka ekonomicky zmysluplné, je pri jeho príprave potrebné zohľadniť množstvo kritérií a nájsť spoľahlivých a odborne zdatných partnerov pre prípravu projektu, dodávku technológií a inštaláciu. ZSE spĺňa naraz všetky tieto požiadavky. Sme spoločnosť so silnou finančnou pozíciou, sieťou zmluvných partnerov a disponujeme tiež silným know-how vďaka tomu, že sme súčasťou poprednej globálnej energetickej skupiny E.ON. ZSE je overený a spoľahlivý dodávateľ elektriny a plynu, na trhu sme už viac ako deväťdesiat rokov. Aj z pohľadu očakávanej životnosti technologických zariadení a z pohľadu vývoja energetického trhu na Slovensku má zákazník s nami istotu, že nás aj o pätnásť či dvadsať rokov na trhu nájde. Pokiaľ zákazník pre svoju domácnosť zvažuje inštaláciu zeleného energetického zdroja, vďaka dotačnej schéme je práve teraz správny čas.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies