Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZSE
Ilustračná snímka ZSE
6. januára 2016 10:33 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Energetici zo západu na investíciách nešetrili

Západoslovenská distribučná preinvestovala vlani 70 miliónov eur. Medzi najvýznamnejšie investície patrili komplexné rekonštrukcie elektrických staníc v Pezinku a v Zlatých Moravciach a inštalácie elektrometrov.

Západoslovenskí energetici investovali do svojej distribučnej siete aj minulý rok. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa skupiny Západoslovenská energetika (ZSE) Michaela Dobošová, ich dcérska spoločnosť Západoslovenská distribučná investovala do rozvoja a obnovy distribučnej sústavy v roku 2015 zhruba 70 miliónov eur. „Medzi najvýznamnejšie investície patrili komplexné rekonštrukcie elektrických staníc v Pezinku a v Zlatých Moravciach a inštalácie elektrometrov, vrátane inteligentných meracích systémov, ktorých počet už presahuje 16 tisíc,“ dodala Dobošová.

Investícia pre novú automobilku

Energetici investovali aj do takzvaných smart grid prvkov, to znamená do automatizovaných prvkov distribučnej sústavy vrátane diaľkovej lokalizácie porúch a ovládania prvkov distribučnej sústavy. „Investovali sme aj do prvkov ochrany prírody a podieľali sme sa na ochrane dravých vtákov,“ doplnila Dobošová. S rovnakým objemom investícií počíta spoločnosť aj v roku 2016, pričom okrem zvyšovania efektivity zákazníckych procesov a zlepšovania web portálových riešení pre zákazníkov bude medzi najvýznamnejšie investície z hľadiska objemu preinvestovaných prostriedkov patriť dokončenie výstavby novej elektrickej stanice v Kráľovej nad Váhom a pripojenie rozširovaného priemyselného parku v Nitre, kde bude umiestnená aj automobilka Jaguar Land Rover.

Dominantný dodávateľ

Skupina ZSE si naďalej udržala pozíciu kľúčového dodávateľa v oblasti elektriny. „V oblasti plynu plníme pozíciu alternatívneho dodávateľa. Naše výsledky pri tejto komodite kopírujú naše očakávania,“ spresnila Dobošová. Predbežné výsledky energetici zatiaľ nechceli zverejniť. „Auditované hospodárske výsledky budú k dispozícii vo výročnej správe v druhom štvrťroku 2016,“ dodala Dobošová.

Transformácia sektora

Energetický sektor podľa západoslovenských energetikov prechádza náročnou cestou transformácie. „V súvislosti s energetikou sa stále viac skloňujú pojmy ako efektívnosť, flexibilita, inovácie, digitalizácia a smart technológie. Domnievame sa, že práve tieto javy budú hrať kľúčovú úlohu pri formovaní postavenia energetických spoločností v budúcnosti,“ uviedla Dobošová. ZSE očakáva, že plnenie environmentálnych cieľov a znižovanie energetickej náročnosti najmä v sektore priemyslu, verejných služieb a domácnosti budú mať zásadný vplyv na formovanie dopytu a ponuky na trhu.

Trend určí odberateľ

Na hospodárenie spoločnosti bude podľa Dobošovej v nadchádzajúcich rokoch mať vplyv zmena postoja koncového odberateľa. Vo viacerých segmentoch sa totiž postupne prejavuje trend, ktorý posúva dodávateľa energie do pozície poskytovateľa komplexných energetických riešení a partnera pre inovatívne služby. „Kým v minulosti zákazníkom stačilo dodávať komodity a k tomu kvalitný zákaznícky servis, dnešní zákazníci sú stále viac ekologicky založení, intenzívnejšie sa zaujímajú o možností ako dosiahnuť úspory v spotrebe energií a aktívne vyhľadávajú inovatívne riešenia, ktoré by ich energetickú náročnosť optimalizovali,“ konštatovala Dobošová.

Čakajú reguláciu

Z pohľadu regulačnej politiky očakáva ZSE pokračovanie regulácie koncovej ceny dodávky energie pre domácnosti a malé podniky aj v novom regulačnom období 2017 až 2021. „Zmeny očakávame aj v systéme podpory obnoviteľných zdrojov energií,“ uzavrela Dobošová.

Západoslovenská energetika je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku. V roku 2002 sa stala súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON, ktorá v podniku ovláda 49-percentný podiel. Zvyšok akcií vlastní štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Dňom 1. júla 2007 sa zo ZSE vyčlenili do samostatných dcérskych spoločností služby prevádzky distribučnej sústavy, ako aj obchod a predaj elektrickej energie. Vznikli tak stopercentné dcérske spoločnosti ZSE Energia a Západoslovenská distribučná. ZSE pôsobí na slovenskom trhu od roku 1922.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame