Energetici zo SEPS zachraňujú vtáctvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
ILustračné foto OZ Ochrana dravcov

Spoločnosť na svojich zariadeniach inštaluje viacero ochranných prvkov, ktoré maj zabrániť uhynutiu vtáctva.

Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá prevádzkuje elektrizačnú sieť, sa zapojila do ochrany vtákov. „Jedným z prvkov, ktoré sa využívajú na zvýšenie viditeľnosti elektrických vedení, sú tzv. letecké gule. Primárne boli vyvinuté na zvýraznenie elektrických vodičov pre lietadlá a vrtuľníky. Prednedávnom sa na viacerých lokalitách začali využívať i s cieľom ochrany vtáctva. Takýmto je aj projektované vedenie 2×400 kilovoltov Križovany – Bystričany, kde sme umiestnili spomenuté prvky na úseku dvoch kilometrov, ktoré sú z hľadiska nárazov pre vtáky najrizikovejšie,“ informoval vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Okrem spomínaných leteckých gulí použila spoločnosť SEPS na svojich zariadeniach aj špeciálne prvky vyrobené vo Švédsku. „Svoju funkciu plnia aj po západe Slnka, pretože dokážu emitovať svetlo a zvyšujú tak šance na prežitie druhov vtákov, ktoré uprednostňujú večerné a nočné presuny. Použité sú napríklad na vonkajšom 400 kilovoltovom vedení pri obci Tvrdošovce,“ dodal Deák.

Územie Slovenska je pretkané stále hustejšou sieťou elektrických vedení v rozsahu takmer 35 tisíc kilometrov. Pre vtáctvo sú drôty v dráhe ich letu nebezpečnou prekážkou. Preto ornitológovia v spolupráci s energetickými spoločnosťami realizujú množstvo aktivít, ktorými vtákom vytvárajú podmienky na ich bezpečný let, hniezdenie a lov potravy. „Ročne počas migrácie zahynú na celom svete milióny vtákov, medzi nimi i vzácne druhy. Je preto nesmierne dôležité venovať pozornosť ich ochrane, prioritne na miestach s najvyšším rizikom kolízií,“ uviedol Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.

Zvýšenie bezpečnosti vtáctva prostredníctvom špeciálnych prvkov na odklonenie dráhy ich letu je i cieľom projektu LIFE Energia. Realizuje sa v trinástich Chránených vtáčích územiach na západnom a na východnom Slovensku.

„Najvyššie elektrické vedenia prenášajú energiu o napätí 400 kilovoltov a spravuje ich spoločnosť SEPS. Práve minulý týždeň odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku dokončili posúdenie nového plánovaného 400 kilovoltového vedenia, ktorého trasa povedie od Veľkého Medera cez Dunaj až do Maďarska. Určili sme, kde je potrebné prvky lokalizovať, a medzi priority jednoznačne patrí rieka Dunaj ako mimoriadne dôležitý migračný koridor,“ dodal Gális.

Firma SEPS na svojich vedeniach taktiež inštaluje búdky pre hniezdenie sokola rároha. „Pracovníci spoločnosti búdky inštalujú podľa našich odporúčaní, pomáhajú nám s umiestnením techniky na kontrolu a stráženie hniezd a prispôsobujú aj termíny plánovaných prác obdobiu hniezdenia. Minulý rok dokonca pri plánovaní termínu výstavby vedenia pri rieke Váh zohľadnili čas hniezdenia nášho najväčšieho dravca, orliaka morského. V prácach sa pokračovalo až keď vyviedol mladé,“ konštatoval Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava