Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com
5. mája 2019 10:57 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetici z východu pocítia zvýšenie mzdových kompenzácií

Od začiatku mája sa pre zamestnancov opäť zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu.

Zvýšenie mzdových kompenzácií za prácu v noci, v sobotu a nedeľu bude mať dopad na spoločnosti patriace do skupiny Východoslovenská energetika Holding (VSE) rádovo v desiatkach tisíc eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa VSE Holding Andrea Danihelová. „Súčasťou podnikovej kolektívnej zmluvy VSE je aj kapitola, ktorá rieši mzdové zvýhodnenia za sviatok, za nočnú prácu, za prácu v sobotu a nedeľu i ďalšie. Tieto mzdové kompenzácie sme mali historicky na nadštandardnej úrovni, avšak navýšenie, ktoré sa začalo pred rokom prostredníctvom novely Zákonníka práce, je tak výrazné, že naše plány čerpania personálnych nákladov zasiahne,“ uviedla Danihelová. Celkovo majú nové príplatky podľa nej „nemalý dopad na personálne náklady“.

Od začiatku mája sa pre zamestnancov opäť zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu. Po ich minuloročnom náraste ide o druhú etapu zvýšenia týchto príplatkov. Príplatok za nočnú prácu pri nerizikovom zamestnaní stúpol z 30 % na 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku, teda aktuálne z 0,90 eura na 1,20 eura. Príplatok za prácu v sobotu sa od mája tohto roka zvýšil z 25 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Ide o nárast z 0,75 eura na 1,50 eura. Vyššie príplatky majú zamestnanci od začiatku mája aj za prácu v nedeľu. Tieto príplatky išli nahor z 50 % na 100 % minimálneho hodinového zárobku, teda z 1,50 eura na 2,99 eura.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame