Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina VSE
Ilustračné foto VSE
25. júla 2014 11:48 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Energetici z východu nezastavili pokles zisku

Konkurenciu, ako aj regulačnú politiku štátu, vidí skupina Východoslovenská energetika za medziročným 32-percentným poklesom zisku na vlaňajších 46 miliónov eur.

Podnikanie na silne regulovanom trhu s elektrinou a jeho rastúcou liberalizáciou v dobe hospodárskej krízy zrejme nebude jednoduché. Dokazujú to aj dosiahnuté výsledky skupiny Východoslovenskej energetiky (VSE). Východoslovenskí energetici totiž už tretí rok po sebe zaznamenali pokles zisku. Kým v roku 2011 dokázala firma VSE a jej dcérske spoločnosti dosiahnuť čistý zisk na úrovni 96 miliónov eur, o rok neskôr to bolo 67 miliónov eur a v minulom roku už len 46 miliónov eur. Za znižovaním ziskovosti môžeme hľadať rastúcu konkurenciu, pokles marží a v neposlednom rade regulačnú politiku štátu na trhu s energiami. Tržby východoslovenskej skupiny sa pohybovali v sledovaných rokoch približne na rovnakej úrovni. V roku 2011 boli na úrovni 544 miliónov eur, o rok neskôr v objeme 559 miliónov eur a v minulom roku to bolo 540 miliónov eur.

Konkurencia a regulácia

Oblasť predaja elektriny bola podľa predsedu predstavenstva VSE Thomasa Jana Hejcmana v minulom roku výrazne ovplyvnená narastajúcou konkurenciou. „Museli sme sa sústrediť na udržanie svojho postavenia na trhu a bojovať o dôveru zákazníkov,“ uviedol vo výročnej správe šéf východoslovenských energetikov. Ťažké srdce majú energetici na regulačnú politiku štátu, ktorá podľa nich taktiež výrazne ovplyvnila výšku zisku. Hejcman spomína najmä systém podpory obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka nemu ich distribútor elektriny, dcérska firma Východoslovenská distribučná, totiž nemala od štátu vykompenzované všetky výdavky týkajúce sa podpory zelenej elektriny. „Bol to jediný a výrazne ovplyvňujúci faktor, ktorý môže obmedziť naše možnosti udržať v budúcom období počet pracovných miest, príjmy zamestnancov či ďalej podporovať rozvoj regiónu. Aby sme dosiahli udržateľnosť systému podpory, spolupracujeme s príslušnými inštitúciami na riešení problematiky,“ napísal Hejcman.

Udržali si pozíciu na trhu

Ku koncu vlaňajška firma VSE dodávala elektrinu do takmer 600 tisíc odberných miest. Domácnostiam dodal podnik celkovo 1 096 gigawatthodín (v roku 2012 – 1 124 GWh) a firmám 1 747 gigawatthodín elektriny (v roku 2012 – 1 739 GWh). Čiže celkovo 2 843 gigawatthodín elektriny, čo je približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku. „V segmente domácností došlo medziročne k poklesu spotreby elektriny, ktorý bol spôsobený počasím s nadpriemernými teplotami počas celého roka 2013 a narastajúcou konkurenciou na trhu s elektrinou. Segment firiem a organizácií bol vystavený rovnakým vplyvom, napriek tomu však objem našich dodávok tejto časti trhu mierne narástol,“ informovala spoločnosť.

Trochu menej distribúcie

Východoslovenskej distribučnej sa v minulom roku podarilo rozdistribuovať 3 854 gigawatthodín elektriny, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o zhruba 1,4 percentá. Pokles distribučná spoločnosť zaznamenala najmä na napäťovej hladine VVN-veľmi vysoké napätie a pri domácnostiach. Za poklesom vidí podnik úsporné opatrenia na strane zákazníkov a teplé počasie. Východoslováci distribuovali elektrinu do vyše 621 tisíc odberných miest. Rok predtým to bolo zhruba 618 tisíc odberných miest. „Počet uzatvorených zmlúv o pripojení a rozsah investícií vložených do pripojenia nových zákazníckych odberných miest poukazujú na pokračujúcu stagnáciu priemyselnej produkcie na Slovensku. S týmto faktom čiastočne súvisí aj pokles záujmu developerov o pripájanie lokalít hromadnej výstavby obytných zón,“ doplnili energetici. Východoslovenská distribučná očakáva, že v tomto roku dosiahne objem distribúcie porovnateľnú úroveň, respektíve mierne klesne v nadväznosti na zvyšovanie efektívnosti na strane odberateľov.

Tohtoročné plány

Východoslovenská energetika je v tomto roku pripravená hájiť svoju pozíciu dominantného dodávateľa elektriny vo svojom regióne. „V tomto roku vyvinieme zvýšené úsilie, aby sme sa stali pre zákazníkov viac než spoľahlivým poskytovateľom energie a energetických služieb,“ uviedla spoločnosť. Tá je pripravená, že pre rozvoj konkurencie predá menej elektriny, zhruba o dve percentá. Konkurencia podľa energetikov znižuje aj obchodné marže. Aj v tomto roku rátajú s jej poklesom. Východoslovenská distribučná chce pokračovať v dlhodobom programe rozvoja a obnovy distribučnej sústavy. Na tento rok na to vyčlenili 46 miliónov eur. Okrem toho skupina VSE investuje 2,4 milióna eur do realizácie nesieťových investícií, ako je IT, či obnova vozového parku a nehnuteľnosti. „Skupina VSE bude naďalej vytvárať hodnotné podmienky pre dlhodobý rozvoj svojich akcionárov, zákazníkov, zamestnancov a pre komunitu. Som presvedčený, že využijeme všetky osvedčené postupy a súčasne vytvoríme nové nástroje, aby sme zvládli výzvy, ktoré máme pred sebou,“ uzavrel Hejcman.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies