Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina vse
Ilustračné foto VSE
23. januára 2015 12:43 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetici z východu navýšili investície o pätinu

Východoslovenská distribučná v minulom roku preinvestovala v Prešovskom, Košickom a v časti Banskobystrického kraja viac ako 50 miliónov eur.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) investovala v minulom roku do obnovy, modernizácie a rozšírenia distribučnej sústavy na svojom vymedzenom území desiatky miliónov eur. V Prešovskom, Košickom a v časti Banskobystrického kraja preinvestovala firma viac ako 50 miliónov eur. „V porovnaní s ostatnými rokmi ide takmer o pätinové zvýšenie alokovaných investičných prostriedkov, a to na všetkých napäťových úrovniach, vrátane investícií do automatizácie riadenia distribučnej sústavy a inteligentných meracích systémov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Rekonštrukcia vo Voli

Medzi najväčšie investičné projekty radí firma rekonštrukciu spojenú s komplexnou obnovou a rozšírením 110-kilovoltovej rozvodne na Elektrickej stanici vo Voli v okrese Michalovce. „Ukončili sme najväčší investičný projekt za ostatných 20 rokov. Prínosom je vytvorenie technických podmienok pre zabezpečenie dostatočnej výkonovej kapacity v regióne, a to aj s ohľadom na očakávané potreby a potenciálny rozvoj lokality,“ doplnila Danihelová. Na elektrickej stanici vo Voli preinvestoval podnik 12 miliónov eur. „Dobudovaním elektrickej stanice sme vytvorili spolu so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou podmienky pre priamu transformáciu napätia zo 400 kV na 110 kV a následné odstavenie 220 kV systému, čím sa zvyšuje celková stabilita, spoľahlivosť a optimalizácia prevádzkových nákladov elektroenergetickej sústavy na východe Slovenska,“ dodala Danihelová.

Nová stanica v Dobšinej

Východoslovenskí energetici taktiež vlani postavili úplne novú elektrickú stanicu v Dobšinej. „Týmto dochádza k podstatnej optimalizácii topológie distribučnej sústavy v regióne Dobšiná, a to aj s ohľadom na budúci rozvojový potenciál regiónu. Keďže ide o náročný kopcovitý terén, súčasťou stavby je aj miestami 8,5 metra vysoký oporný múr,“ uviedla Danihelová. VSD sprevádzkovala novú elektrickú stanicu v Dobšinej v polovici decembra minulého roka. Medzi ďalšie významné minuloročné projekty zaradili energetici aj ukončenie komplexnej rekonštrukcie Elektrickej stanice Lipany a Kežmarok.

Plány na tento rok

Východoslovenská distribučná plánuje v tomto roku preinvestovať zhruba 44 miliónov eur. Investície pôjdu na modernizáciu a obnovu distribučnej sústavy. „Konkrétne ide o výstavbu 110 kilovoltovej rozvodne v Elektrickej stanici Sobrance, prepojovacieho vedenia medzi Michalovcami a Sobrancami a rozšírenie rozvodne v Michalovciach. Do konca roka bude ukončená aj komplexná rekonštrukcia Elektrickej stanice Prešov 1,“ uviedla Danihelová. Podnik bude v tomto roku pokračovať v nasadzovaní inteligentných elektromerov na odberných miestach so spotrebou väčšou ako 15 megawatthodín za rok. „Tento rok bude významným aj z pohľadu elektronizácie služieb VSD ako regionálneho prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Už v prvej polovici roka budú v ponuke pre našich zákazníkov prvé balíky služieb na báze eDSO,“ dodala Danihelová.

Štát sa delí s Nemcami

Východoslovenská distribučná je energetická spoločnosť, ktorej hlavnou činnosťou je distribúcia elektriny vlastnou distribučnou sústavou až ku konečnému spotrebiteľovi. Východoslovenská distribučná začala svoju činnosť 1. júla 2007, keď sa odčlenila od svojej matky Východoslovenskej energetiky (VSE), ktorá v súčasnosti pôsobí pod názvom VSE Holding. Na území východného Slovenska vlastní distribučné siete s dĺžkou viac ako 21 tisíc kilometrov. Elektrinu distribuuje približne do 600 tisíc odberných miest. Vlastníkom akcií VSE Holding je Ministerstvo hospodárstva SR (51 %) a nemecký koncern RWE (49 %).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame