Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto xedos4/FreeDigitalPhotos.net
1. júla 2014 17:58 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetici v Grécku nechcú privatizáciu. Idú štrajkovať.

Štrajky sú protestom proti plánovanej privatizácii elektrárenskej spoločnosti PPC.

Pracovníci gréckej štátom kontrolovanej elektrárenskej spoločnosti PPC odštartujú v stredu sériu štrajkov na protest proti privatizačným plánom vlády. Šéf odborového zväzu pracovníkov energetiky (GENOP-DEH) Stamatis Relias v utorok informoval, že odbory plánujú niekoľko 48-hodinových štrajkov práve v čase najväčšej turistickej sezóny. „Elektrická energia by mala zostať pod štátnou kontrolou,“ vyhlásil. Grécky parlament začne už tento týždeň rokovať o návrhu zákona, ktorý umožní privatizáciu spoločnosti PPC v roku 2015. Tento krok je v súlade s podmienkami na poskytovanie medzinárodnej finančnej pomoci.

Vláda, ktorá dúfa, že turizmus pomôže podporiť rast ekonomiky, sa už vyjadrila, že pracovníkov môže prinútiť vrátiť sa do práce v prípade, že prerušia dodávky elektriny. „Nemôžete mať v krajine 20 miliónov turistov a vypnúť im klimatizáciu,“ povedala hovorkyňa vlády Sofia Voultepsiová s tým, že odbory robia z krajiny rukojemníka. Spoločnosť PPC už uviedla, že štrajky by nemali viesť k prerušeniu dodávok elektrickej energie.

PPC produkuje asi dve tretiny gréckej elektrickej energie a kontroluje celý maloobchodný trh s touto komoditou. Štát vlastní 51 percent tejto spoločnosti a plánuje predať 30 percent z toho súkromnej firme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame