Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Energetici v Grécku nechcú privatizáciu. Idú štrajkovať.

Atómová elektráreň
Ilustračné foto xedos4/FreeDigitalPhotos.net

Štrajky sú protestom proti plánovanej privatizácii elektrárenskej spoločnosti PPC.

Pracovníci gréckej štátom kontrolovanej elektrárenskej spoločnosti PPC odštartujú v stredu sériu štrajkov na protest proti privatizačným plánom vlády. Šéf odborového zväzu pracovníkov energetiky (GENOP-DEH) Stamatis Relias v utorok informoval, že odbory plánujú niekoľko 48-hodinových štrajkov práve v čase najväčšej turistickej sezóny. „Elektrická energia by mala zostať pod štátnou kontrolou,“ vyhlásil. Grécky parlament začne už tento týždeň rokovať o návrhu zákona, ktorý umožní privatizáciu spoločnosti PPC v roku 2015. Tento krok je v súlade s podmienkami na poskytovanie medzinárodnej finančnej pomoci.

Vláda, ktorá dúfa, že turizmus pomôže podporiť rast ekonomiky, sa už vyjadrila, že pracovníkov môže prinútiť vrátiť sa do práce v prípade, že prerušia dodávky elektriny. „Nemôžete mať v krajine 20 miliónov turistov a vypnúť im klimatizáciu,“ povedala hovorkyňa vlády Sofia Voultepsiová s tým, že odbory robia z krajiny rukojemníka. Spoločnosť PPC už uviedla, že štrajky by nemali viesť k prerušeniu dodávok elektrickej energie.

PPC produkuje asi dve tretiny gréckej elektrickej energie a kontroluje celý maloobchodný trh s touto komoditou. Štát vlastní 51 percent tejto spoločnosti a plánuje predať 30 percent z toho súkromnej firme.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...