Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Róbert Fico ÚRSO Holjenčík
Predseda vlády SR Robert Fico a bývalý predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík. SITA
25. apríla 2017 10:38 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Energetici už chcú nového šéfa regulačného úradu

Ako informovala riaditeľka SAPI Veronika Galeková, od nového predsedu ÚRSO očakávajú signatári otvoreného listu, ktorý poslali prezidentovi SR, predsedovi vlády a členom vlády, zjednodušenie a sprehľadnenie regulácie a zvýšenie jej transparentnosti.

Článok aktualizovaný o stanovisko Ministerstva hospodárstva SR (v poslednom odseku)

Niektorí energetici sa už nevedia dočkať nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).  Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) poslala otvorený list prezidentovi SR, predsedovi vlády SR, ako aj členom vládneho kabinetu. V ňom asociácia a signatári požadujú čo najskoršie vymenovanie nezávislého odborníka na čelo ÚRSO. Pod list sa malo podpísať vyše 130 odborníkov a podnikateľov z oblasti energetiky.

Ako informovala riaditeľka SAPI Veronika Galeková, od nového predsedu ÚRSO očakávajú signatári zjednodušenie a sprehľadnenie regulácie a zvýšenie jej transparentnosti. Taktiež požadujú zrušenie G-komponentu, zrušenie sankcie vo forme straty podpory za nesplnenie oznamovacej povinnosti a zrušenie viac ako tri roky trvajúceho stop-stavu pre zelené energetické zdroje s výkonom nad desať kilowattov. „Otvoreným listom chceme apelovať tak na pána prezidenta, ako aj na pána premiéra a členov vlády, aby spoločne našli osobnosť výraznú po odbornej aj morálnej stránke, ktorá by bola schopná viesť úrad tak, aby slúžil verejným záujmom,“ konštatovala Galeková.

Začiatkom februára sa vzdal funkcie predsedu ÚRSO Jozef Holjenčík. Ten odstúpil zo svojho postu potom, ako prepukol chaos s cenami energií, ktoré v niektorých prípadoch vzrástli, a to aj napriek tomu, že regulátor avizoval na tento rok lacnejšie energie. Do vymenovania nového šéfa regulačného úradu preberá všetky právomoci podpredseda ÚRSO Miroslav Čelinský. Ako nedávno avizoval minister hospodárstva Peter Žiga, nového šéfa regulačného úradu bude vláda hľadať až po prijatí novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Tú by mali poslanci Národnej rady SR definitívne schváliť na nadchádzajúcej májovej schôdzi.

Podľa poslanca za stranu Sloboda a Solidarita Karola Galeka a predsedníčky parlamentného hospodárskeho výboru Janny Kiššovej, bývalý šéf ÚRSO Jozef Holjenčík riadi úrad aj v súčasnosti. „Človek, ktorého považujem za najväčšiu škodnú v energetike, stále riadi regulačný úrad. Vyzývame preto vládu, aby nečakala na zmeny v legislatíve a už dnes predložila prezidentovi meno nového predsedu regulačného úradu,“ uviedol na utorňajšej tlačovej besede Galek.

Podľa Ministerstva hospodárstva SR je ÚRSO nezávislý orgán a za jeho riadenie nesie plnú zodpovednosť súčasné vedenie úradu. „Rezort však už predložil do NR SR zákon, ktorý mení súčasné nastavenie ÚRSO, a na základe ktorého sa následne rozhodne o novom predsedovi úradu,“ konštatoval hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame