Energetici sa osobitnému odvodu nevyhnú. Podmienky sa však zmiernili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlada
Minister financií Peter Kažimír, ktorý pre energetické firmy zaviedol osobitný odvod.

Hoci rezort financií neustúpil z navýšenia sadzby osobitného odvodu regulovaných firiem na dvojnásobok, pristúpil na postupné znižovanie tejto sadzby v nasledujúcich rokoch.

Ministerstvo financií o čosi zmiernilo návrh novely zákona o osobitnom odvode regulovaných subjektov, ktorý sa týka aj energetických spoločností. Hoci zvýšenie jeho sadzby na dvojnásobok zostáva v platnosti, postupne by však táto sadzba mala klesať na súčasnú úroveň. Sadzba by sa mala po aktuálnom zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Vyplýva to z nového znenia návrhu novely, ktoré v stredu schválila vláda. Podľa momentálne platného znenia zákona mali pritom regulované firmy poslednýkrát osobitný odvod uhrádzať za rok 2016.

Iný spôsob výpočtu

Upravuje sa pritom aj spôsob výpočtu osobitného odvodu. Po novom by ho mali firmy platiť výhradne z príjmov, resp. výnosov, z regulovanej činnosti. Ruší sa preto podmienka, že povinnosť odvodu sa vzťahuje na firmy, ktorých aspoň 50 % z celkových výnosov tvoria výnosy z regulovaných činností. Zároveň bude po novom platiť, že povinnosť platiť špeciálny odvod budú mať regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok, bude minimálne 3 mil. eur.

Nebude to mať vplyv na ceny

Osobitný odvod regulovaných firiem platí podľa ministra financií Petra Kažimíra v súčasnosti na Slovensku asi 60 subjektov. Samotný odvod je pritom podľa neho reakciou na nedokonalosť regulácie, keďže tieto firmy pôsobia v prostredí, kde dosahujú extra zisky. „Zvyšujeme sadzbu tohto odvodu a zároveň sme sa dohodli na akejsi cestovnej mape,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády na margo stanovenia postupného poklesu sadzby v ďalšom období. Ponechanie odvodu regulovaných firiem aj v ďalšom období by sa však podľa neho nemalo premietnuť do cien produktov a služieb týchto spoločností. „Ceny ovplyvňuje v tomto prostredí regulátor,“ dodal Kažimír.

Znížili daň z dividend

Ministerstvo financií po koaličných rokovaniach pristúpilo aj k zmenám v pripravovanom zdaňovaní dividend. Kým pôvodný návrh počítal, že dividendy fyzickým osobám zdaní sadzbou 15 %, v novom znení novely sa už hovorí iba o 7-percentnej sadzbe. Zároveň pribudlo oslobodenie od dane z dividend pre členov pozemkových spoločenstiev, ktorí z nich budú mať ročné príjmy do 500 eur. Ak budú ich príjmy vyššie ako 500 eur, zdanená bude iba suma nad túto čiastku. Zároveň platí, že daň z dividend budú platiť aj firmy za príjmy plynúce od daňovníka z nezmluvného štátu sadzbou 35 %. Zrušilo sa aj zamýšľané spätné zdaňovanie dividend nevyplatených za roky 2004 až 2016. Nové pravidlá tak budú platiť iba na dividendy za nasledujúce obdobie.

V platnosti zostávajú ďalšie pôvodne navrhované zmeny, akou je aj zníženie sadzby korporátnej dane od budúceho roka z 22 % na 21 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR