Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
23. novembra 2016 12:43 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetici prispejú do štátneho rozpočtu viac

Národná rada SR definitívne schválila zdvojnásobenie osobitného odvodu regulovaných subjektov.

Osobitný odvod regulovaných subjektov, čiže aj energetických spoločností, zostane v platnosti a jeho sadzba sa zvýši. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR, ktorí v stredu schválili novelu zákona o osobitnom odvode. Podľa návrhu sa sadzba tohto odvodu od budúceho roku zdvojnásobí a postupne bude klesať na súčasnú úroveň. Sadzba sa bude po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Zároveň poslanci rozhodli osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia. Podľa momentálne platného znenia mali pritom regulované firmy poslednýkrát osobitný odvod uhrádzať za rok 2016. Novelu musí ešte podpísať prezident Andrej Kiska.

Novela upravuje aj spôsob výpočtu osobitného odvodu. Po novom by ho mali firmy platiť výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Ruší sa preto podmienka, že povinnosť odvodu sa vzťahuje na firmy, ktorých aspoň 50 % z celkových výnosov tvoria výnosy z regulovaných činností. Zároveň bude po novom platiť, že povinnosť platiť špeciálny odvod budú mať regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur. Osobitný odvod regulovaných firiem platí v súčasnosti na Slovensku asi 60 subjektov. Počas rokovania o návrhu v parlamente sa prijala aj zmena, že regulované subjekty budú musieť osobitný odvod platiť iba v prípade, že jeho výška presiahne 1 000 eur.

Poslanec za SaS Karol Galek a nezaradený poslanec Miroslav Beblavý vládny návrh kritizovali. Podľa Galeka v konečnom dôsledku môže znamenať škody pre spotrebiteľov a aj pre štát, vyzval preto ministra financií, aby za tieto prípadné dopady prevzal zodpovednosť. Podľa Miroslava Beblavého by sa zase štát mal v čase „rozpočtovej hojnosti“ zrejme viac zamerať na to, ako hospodári s peniazmi, ako na zavádzanie ďalších daní a zvyšovanie tých súčasných.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame