Energetici neočakávajú opakovanie chaosu s cenami energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz

Slovenskí odberatelia elektriny by začiatkom budúceho roka nemali zažiť podobný chaos s cenami energií, ako to bolo začiatkom tohto roka. Stále totiž platí staronová vyhláška, ktorá nezavádza zmeny pri poplatkoch za veľkosť ističa. „Neočakávame nič podobné ako začiatkom tohto roka. Regulačný úrad nezmenil legislatívu, a tak sa ani nezmení štruktúra ceny za prístup do distribučnej sústavy a distribúciu elektriny na budúci rok. Čo sa týka výšky poplatkov za prístup do distribučnej sústavy a distribúciu elektriny, naša spoločnosť navrhla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví túto cenu nemeniť,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca firmy Stredoslovenská energetika – Distribúcia Miroslav Gejdoš.

Žiadne návrhy zmien

Energetici z Východoslovenskej distribučnej (VSD) neočakávajú v blízkej dobe, že by sa do výpočtu poplatkov za použitie siete pre domácnosti zavádzali platby v závislosti od hodnoty ističa alebo počtu fáz ističa. „Zo situácie zo začiatku roka a následnej diskusie, ako aj vývoja elektroenergetiky v posledných rokoch, je zrejmé, že súčasné nastavenie a štruktúra distribučných taríf je dlhodobo neudržateľná, poškodzuje časť odberateľov a v záujme zachovania stability cien distribúcie ju bude nutné do budúcna postupne upravovať. Žiadne konkrétne návrhy však v tomto momente nie sú predmetom diskusie,“ dodala hovorkyňa VSD Andrea Danihelová. „Ceny za prístup do distribučnej sústavy a distribúciu elektriny platia na obdobie piatich rokov, od tohto roku do roku 20121. Kým regulátor nerozhodne o ich zmene,“ doplnila hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová.

Väčší záujem na strednom Slovensku

SSE-D: Odporúčame, aby zákazníci venovali tejto oblasti pozornosť. Najmä v prípade starších odberných miest a tých, ktoré kúpili alebo zdedili, je ideálne prehodnotiť technické parametre ističov. Odberatelia by nemali zabúdať ani na povinnosť prehliadok a revízií elektrických zariadení najmenej raz za štyri roky, ako to vyplýva z legislatívy a noriem.

Stredoslovenskí energetici po novoročnom chaose s cenami energií zaznamenali väčší záujem odberateľov o svoje ističe. „V prvom polroku tohto roku sme vybavili 4 405 žiadostí odberateľov o zníženie hodnoty hlavného ističa. Išlo o domácnosti, podnikateľov aj samosprávy. Vďaka tomu sa uvoľnilo v distribučnej sieti celkovo 100 megawattov, ktoré títo odberatelia blokovali bez reálneho využitia,“ uviedol Gejdoš. Naopak spoločnosť Západoslovenská distribučná nezaznamenala zvýšené požiadavky na výmenu ističa. „Zvýšenie alebo zníženie hodnoty istiacich prvkov odrážajú štandardnú potrebu pri rekonštrukciách domov, bytov alebo podnikateľských prevádzok, pri rozšírení kapacít podnikateľských prevádzok a podobne,“ dodala Dobošová.

Cena elektriny mohla niektorým klesnúť

Východoslovenská distribučná tvrdí, že približne rovnako veľkej skupine, akej sa mala začiatkom tohto roka cena mierne zvýšiť, sa inej skupine mala celková cena elektriny znížiť. „Preto nie všetci vnímali novonastavený a neskôr odvolaný a zrušený systém ako negatívny jav. Preto ani nepociťovali potrebu niečo meniť. Tiež je potrebné pripomenúť, že zvýšenie cien by pocítili najmä tí, ktorí boli dovtedy bezdôvodne dotovaní, a to predovšetkým odberné miesta s nulovým alebo veľmi nízkym či nepravidelným odberom elektriny,“ konštatovala Danihelová.

Energetici z východného Slovenska upozorňujú, že v niektorých domácnostiach ani nie je logické zmeniť amperáž alebo počet fáz ističa, keď využívané domáce spotrebiče vyžadujú práve ten-ktorý typ ističa. „Zákazník by sa tak sám limitoval pri využívaní elektriny, zároveň táto zmena vyžaduje tiež určité investície a procesné, technické a administratívne zmeny, ktoré by boli preňho len zbytočným výdavkom. Aj vďaka tomu sa podarilo zabrániť nelogickým a v konečnom dôsledku pre zákazníka nevýhodným neuváženým zmenám v elektroinštalácii vo forme zmeny ističa. A teda aj zbytočným výdavkom,“ uzavrela Danihelová.

Chceli odvolať premiéra

Práve zvýšenie fixných poplatkov za ističe odštartovalo kauzu s cenami elektriny. Podľa ÚRSO na začiatku tohto chaosu bola skupina odberateľov s predimenzovanými ističmi, ktoré nezodpovedali ich odberu, vďaka čomu im fixné poplatky značne stúpli. Naopak, tí odberatelia, ktorí mali ističe optimalizované, mali ušetriť. Vláda nakoniec pod politickým tlakom prinútila regulačný úrad, aby schválil staronové ceny elektriny. Pre kauzu cien energií sa vzdal svojej funkcie šéf ÚRSO Jozef Holjenčík. Opozícia chcela pre problémy s cenami odvolať aj predsedu vlády Roberta Fica, čo sa jej  však nepodarilo.

Aký istič je pre vás výhodný?

1-fázové pripojenie je vhodné pre domácnosť, ktorá používa elektrinu na:

  • svietenie;
  • na drobné elektrospotrebiče;
  • a nepoužíva viacero spotrebičov naraz (napr. kombinácia rýchlovarná kanvica – elektrická rúra na pečenie – vysávač).

3-fázové pripojenie je vhodné pre domácnosť, ktorá používa elektrinu na:

  • vykurovanie;
  • prietokový ohrev vody;
  • varenie na indukčnej varnej doske a pečenie v elektrickej rúre (hoci len počas sviatkov);
  • niekoľko naraz zapnutých elektrospotrebičov (vysávač, mikrovlnka, práčka, sušička);
  • domáce kutilské práce (miešačka, zváračka, cirkulárka);
  • klimatizáciu.

zdroj: VSD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučnáÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVSD Východoslovenská distribučnáZSE Západoslovenská energetika